Nemzetközi Olimpiai Bizottság;Sebastian Coe;

Thomas Bach és Sebastian Coe (középen balról jobbra)  a 2016-os riói olimpia záróünnepségén

- Ez a NOB úgy működik, mint a NER, de valaki most a forradalom ígéretével szerezné meg a hatalmat felette

Kibékíthetetlen ellentét körvonalazódik a Nemzetközi Olimpiai Bizottság távozó elnöke és a helyére pályázó egyik elnökjelölt között: életkor és felfogás terén is egy világ választja el egymástól a két vezetőt. Új éra következhet.

Hivatalosan is elindította kampányát a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöki posztjáért Lord Sebastian Coe, az angolok 1500 méteren kétszeres olimpiai bajnok futója, aki nem mellékesen az atlétikai világszervezet elnöke. Kiáltványában olyanokat ígért, amelyek alapjaiban rendítenék meg a jelenleg ismert NOB-ot, amelyik úgy működik, mint a NER: kevés szakértelem, akkurátus helyezkedés és a központi források baráti alapon történő elosztása, hogy az állandó korrupciógyanút már ne is említsük. Coe ígéretet tett a NOB reformjára, kijelentvén, hogy túl sok hatalom összpontosul túl kevés ember kezében.

A stratfordi Olimpiai Parkban a közelmúltban tartott beszédében Coe – aki a 2012-es londoni szervezőbizottság elnöke volt – kijelentette: „Sok dolog, amit a ­World Athleticsnél tettem, vitát váltott ki. De ettől nem riadok vissza. Egy olyan világban, amely ötpercenként változik, nagyon nyitottnak kell lennünk az olyan elemzésekre, amelyek nem mindig illeszkednek kényelmesen ahhoz, ahogyan mi látjuk a világot. És ezt el kell fogadnunk.”

Coe egyik merész ötlete az, ha ő lesz a NOB elnöke, akkor a nyári olimpiáról a téli játékokra helyezne át néhány fedett sportágat, például a kézilabdát. „Az innováció kulcsfontosságú, nyitottnak kell lennünk az új ötletekre. Az éghajlatváltozás miatt alapvetően át kell gondolnunk a globális naptárat, azt, hogy hol és az év mely időszakában rendezzük meg a versenyeket. Vannak olyan helyszínek, ahol egyes sportágak fedett helyen vannak. Elméletileg áthelyezhetnénk ezeket az év egy másik időszakába, talán a téli játékokra. Az ilyen jellegű vitákat bátorítanám, mert csak vitával tudjuk kiküszöbölni azokat az ötleteket, amelyek esetleg nem működnek.”

Coe emellett hangsúlyozta elkötelezettségét az ifjúsági sport fejlesztése, a nők védelme, a nemek közötti egyenlőség, valamint a sportolók hangjának becsatornázása mellett. Hozzátette továbbá: „A játékok fenntartásához növekednünk kell, nemcsak pénzügyileg, hanem hatáskörben és jelentőségben is. A kereskedelmi partnerek és a műsorszolgáltatók korszerűsítést akarnak.”

A távozó elnök, a német Thomas Bach már bajuszt akasztott vele: nemrégiben keményen bírálta a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (WA) és Sebastian Coe döntését, miszerint az idei párizsi olimpián a WA-tól pénzjutalmakat kaptak a sportág bajnokai. Bach kiemelte, az általa vezetett NOB nem fogja követni az atlétikai szövetséget, és a jövőbeni játékokon sem kell pénzdíjakat osztani. Szerinte a legtöbb esetben a már eleve jól finanszírozott nemzetek élsportolóinak kis csoportja élvezné a bónuszpénzeket, és ezzel az „elitista hozzáállással” leértékelődne az olimpia – érvelt a jelenlegi rendszer mellett.

Sebastian Coe a bírálatot kate­gorikusan visszautasította, sőt: már továbblépést vizionál. 

A párizsi olimpia 48 atlétikai aranyérmese 50 ezer dollárt kapott a WA-tól, és a tervek szerint a 2028-as Los Angeles-i olimpián már nemcsak a győztesek, hanem a dobogósok is kapnának pénzjutalmat.

Egy másik elnökjelölt, a 65 éves ifj. Juan Antonio Samaranch (akinek édesapja 1980 és 2001 között volt a NOB elnöke) egészen más oldalról közelít, a versenyzők érdekei helyett a jelenkori viszonyok megtartása mellett érvel: programja szerint vissza kell térni az alapértékekhez, hatékonyabban pénzgazdálkodást és fejlesztéseket javasol. „Inkább azt látnám, hogy az olimpiai játékok által megtermelt pénzt a sportolók következő nemzedékének nevelésébe fektetnénk, ahogyan mások is tették velünk. Lehet, hogy nem voltam olimpikon sportoló, de olyan területeknek szenteltem életem, amelyek a NOB vezetéséhez ugyanolyan létfontosságúak” – állította magáról. Javasolta, ismét a NOB közgyűlésének kellene kiválasztania az olimpiát rendező városokat, mert ez szerinte demokratikusabb, és kihasználná a NOB-tagok kollektív szakértelmét – jelenleg ez a végrehajtó bizottság feladata. „A NOB irányítási rendszere több mint egy évszázada hatékony” – állította, egyúttal bejelentette: célja, hogy a NOB-tagok nyugdíjkorhatárát 70 évről 75-re emelje, mert „a felhalmozott tapasztalat felbecsülhetetlen érték”.

Az elnökválasztást a március ­18-ai kongresszuson tartják a görögországi Olümpiában.

A szaklap szerint egyedül az RB Leipzig magyar hálóőre nyújtott nemzetközi szintű teljesítményt a poszton Németországban.