A római semmítőszék (a legfelső fokon eljáró bíróság) döntése értelmében a római minisztériumok határozhatnak arról, mely államokat tekintik biztonságosnak, és ez nem az alsóbb szintű bíróságok bíráinak jogköre. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ezen bírák csak egyedi esetekben akadályozhatják meg a migránsok tervezett hazatoloncolását. Az Európai Bíróság várhatóan áprilisban hoz ítéletet a biztonságosnak tekintett országokról, ez pedig véget vethet a témáról szóló régóta zajló vitának.
A semmítőszék ítélete nyomán a római kormány már januárban újra akarja indítani a 19 biztonságosnak minősített származási országból hajókon érkező felnőtt férfi menekültek átadását az Albániában lévő táborokba. A biztonságos származási országok római listáján hat balkáni állam, valamint Egyiptom, Algéria, Banglades, Gambia, Ghána, Marokkó, Szenegál, Srí Lanka és Tunézia szerepel. Az albániai olasz táborok október vége óta üresen állnak, miután az olasz közigazgatási bíróságok elutasították a római kormánynak a biztonságos országokkal kapcsolatos listáját, ezért elrendelték, hogy az Albániába küldött migránsokat vigyék vissza Olaszországba.
Az olasz belügyminisztérium adatai szerint tavaly 66 317 migráns érkezett Olaszországba. Ez jelentős csökkenést jelez 2023-hoz képest. Akkor ugyanis ez a szám még 157 651 volt, tehát csaknem két és félszer annyian érték el az olasz partokat, mint 2024-ben. Az előző évben, 2022-ben regisztrált adatok is magasabbak a 2024-esnél, akkor 105 131 Itáliába érkezett menekültet jegyeztek fel. A Földközi-tenger a világ egyik legveszélyesebb menekülési útvonala. A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) adatai szerint 2024 óta több mint 31 ezren haltak meg vagy tűntek itt el, miközben megpróbáltak átkelni a Földközi-tengeren, s eljutni az Európai Unió területére.
Közben húsz személy eltűnt, miután elsüllyedt egy menekülteket szállító hajó szilveszter éjjel az olaszországi Lampedusa szigetének partjainál. A bárka Líbiából indult a veszélyes földközi-tengeri útra. Az Ansa olasz hírügynökség jelentése szerint a hajó hét utasát az olasz parti őrség mentette ki. Szíriából, Szudánból és Egyiptomból érkeztek. Köztük volt egy nyolcéves szíriai kisfiú is, akinek az édesanyja is az eltűntek között van. A kisfiú Lampedusáról videohívás útján tudott kapcsolatba lépni Németországban élő édesapjával. A parti őrség folytatta az eltűntek keresését, írta a Frankfurter Allgemeine Zeitung, bár vajmi kevés a remény arra, hogy túlélőkre bukkanhanak. Az Ansa szerint öt nő és három gyermek van az eltűntek között. A baleset hét túlélőjét szerdán az olasz szárazföldön lévő létesítményekbe szállították. A 2024-es év utolsó napján összesen 278 menekült érte el hajóval Lampedusa szigetét. Többségüket az olasz parti őrség és a pénzügyi rendőrség négy különböző hajója vette fel és vitte a partra.