USA;Donald Trump;

- Trump világa

Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi és leendő elnöke karácsonyi közösségi médiás bejegyzéseiben több provokatív kijelentést tett. Felvetette Kanada és Grönland amerikai fennhatóság alá vonását, valamint a Panama-csatorna feletti ellenőrzés visszaszerzését. Emellett kritizálta a jelenlegi kanadai vezetést és a Panama-csatorna működtetését is – írta a Sky News.

Trump a „Truth" nevű közösségi platformon tette közzé gondolatait, ahol boldog karácsonyt kívánt mindenkinek, beleértve a Panama-csatornát „illegálisan működtető” kínai katonákat is. Megemlítette az amerikai áldozatokat, akik a csatorna építése során vesztették életüket, és bírálta az Egyesült Államok hozzáállását a csatorna fenntartásához. A megválasztott elnök Justin Trudeau kanadai miniszterelnököt „kormányzónak" nevezte, és ismét felvetette Kanada amerikai állammá alakításának ötletét.Trump szerint ez jelentős előnyökkel járna Kanada számára: „Ha Kanada a mi 51. államunk lenne, akkor az adóik több mint 60 százalékkal csökkennének, a vállalkozásaik száma azonnal megduplázódna, és olyan katonai védelemben részesülnének, mint egyetlen más ország sem a világon.” Trump azt állította, hogy korábban Wayne Gretzky jégkorongsztárt biztatta a kanadai miniszterelnöki poszt megpályázására, de „nem volt rá érdeklődés".

Grönlanddal kapcsolatban is tett kijelentéseket, megismételve korábbi javaslatát a sziget megvásárlására vonatkozóan. Szerinte az Egyesült Államoknak nemzetbiztonsági okokból szüksége van Grönlandra. Mute Egede, Grönland miniszterelnöke azonban korábban már leszögezte, hogy a sziget nem eladó.

Trump a Panama-csatorna kapcsán is kritikus hangot ütött meg. Azzal vádolta Panamát, hogy túl magas díjakat számít fel a csatorna használatáért, és figyelmeztetett a lehetséges kínai befolyásra. Jose Raul Mulino panamai elnök korábban már visszautasította ezeket a vádakat, hangsúlyozva országa függetlenségét és azt, hogy Kínának nincs befolyása a csatorna irányítására.

A Panama-csatorna kulcsfontosságú szerepet tölt be a világkereskedelemben, összekötve az Atlanti- és a Csendes-óceánt. Az 1914-ben megnyitott csatorna 1999-ig amerikai ellenőrzés alatt állt, azóta Panama irányítja. Bár Kína nem ellenőrzi a csatornát, egy hongkongi székhelyű vállalat leányvállalata kezeli a csatorna két végpontján található kikötőket.

Nem kellett sokáig várni, hogy Trump közzétegye első elképzeléseit az új világrendről. Ezek a tervek ugyan még nem foglalkoznak a valóban lényegi kérdésekkel, mint az ukrajnai háború, de mint látható, a módszereket illetően az USA legszebb napjait idézik fel. Azokat az időket, amikor korbáccsal és mézesmadzaggal csaknem mindent el lehetett érni a nemzetközi porondon, amit a nyugati világ első embere a fejébe vett.

Azt mondanánk, nem kell komolyan venni Trump hagymázas vízióit, azokat az adminisztráció bőven korrigálhatja, és hát a szándékok kivitelezhetőségét illetően is erős kétségeink vannak. Csakhát maga a szemlélet a fenyegető. Képzeljük el Európába átültetve, mondjuk a magyar kormányfő szájából – némileg módosítva – a lényeget: az maga volna az európai status quo felrúgása. Az amerikai minta már adott hozzá.