Oroszország;Ukrajna;Moldova;Gazprom;gázszállítás;Dnyeszter Menti Köztársaság;

Dorin Recean

- Moldova miniszterelnöke szerint Oroszország fegyverként használja az ő országa területét Ukrajna ellen

Dorin Recean állítja, országa biztonsági válsággal néz szembe, miután a Dnyeszter melléki szakadár területet levágták az orosz gázról. Szerinte ennek célja, hogy segítsék az oroszbarát erők visszatérését Moldovában. 

Moldova biztonsági válsággal néz szembe, miután a Dnyeszter melléki szakadár terület több tízezer lakosát elvágták az orosz gázellátástól, közölte pénteken Dorin Recean moldovai miniszterelnök a Reuters szerint.

Mint arról beszámoltunk, az orosz energetikai óriásvállalat december végén bejelentette: január 1-jétől felfüggeszti az Ukrajnán át Moldovába irányuló gázszállítmányokat a kelet-európai ország kiegyenlítetlen tartozásaira hivatkozva, mivel Kijev elutasította a további üzletelést Moszkvával. Moldova azonnal elítélte Oroszország intézkedését, és azt állította, hogy emiatt az országban élők áram és fűtés nélkül maradnak. Azzal vádolta meg Moszkvát, hogy az energiát politikai fegyverként használja, majd belengette, hogy az ügyben a nemzetközi döntőbírósághoz fordulatnak.

Recean pénteken elmondta, hogy Moldova hazai termelésből és importból fedezi energiaszükségletét. Megjegyezte, hogy a szeparatista Dnyeszteren túli régiót fájdalmas csapás érte a Moszkvához fűződő kapcsolatai ellenére. Szerinte Oroszország veszélyezteti az általa három évtizede támogatott protektorátus jövőjét a Moldova destabilizálására tett erőfeszítéseivel. 

„Ezt biztonsági válságként kezeljük, amelynek célja, hogy lehetővé tegye az oroszbarát erők visszatérését a hatalomba Moldovában, és fegyverként használja területünket Ukrajna ellen”

- fogalmazott a moldovai miniszterelnök.

Hozzátette, az ország hajlandó humanitárius és energetikai segítséget nyújtani a szakadár régiónak, amennyiben elfogadják a támogatást. Vagyim Krasznoszelszkij, a Dnyeszter melléki szakadár terület oroszbarát vezetője szerint a régió északi részének gázkészletei tíznapos korlátozott használatra elegendők, míg a déli részeken kétszer ennyi időre. 

A Szovjetunió széthullása után Moldovától elszakadt, csaknem félmilliós orosz ajkú lakossággal rendelkező Dnyeszter melléki területen szerdán reggel elsőként a fűtés és a melegvíz-szolgáltatás állt le a háztartásokban. A Gazprom döntésére nem sokkal azután kerül sor, hogy november elején Mania Sandu, a Moldovát eddig is irányító nyugatbarát elnök nyerte az elnökválasztást Alexandr Stoianoglo ellenében, aki a hagyományosan oroszpárti Szocialista Párt (PSRM) támogatásával inkább a Putyin-féle Oroszországhoz közeledne.

Magyarország és Szlovákia után Csehország is az illiberalizmus útjára léphet 2025-ben. A magyar soros elnökség feledtetésével Donald Tusk új lendületet adna az EU-nak.