Űrszemét zuhant egy kenyai falura az ország déli részén december 30-án – számolt be a Euronews.
A kenyai űrügynökség (KSA) közlése szerint egy hatalmas, körülbelül 2,5 méter széles és 500 kilogramm súlyú fémgyűrűről van szó, ami hétfőn ért földet a kenyai fővárostól, Nairobitól délkeletre fekvő Mukukuban. A helyi lakosok beszámolója szerint a fémgyűrű annyira forró volt, hogy még a becsapódása után is vörösen izzott, sérültekről viszont nem érkezett jelentés.
A KSA gyanúja szerint a fémgyűrű egy űrbe lőtt rakétából vált le, ám egyelőre nem világos, hogy melyik ország vagy vállalat eszköze lehetett. Hozzátették, az űrszemét általában elég a légkörben vagy a légkörbe lépve, és jellemzően lakatlan területekre vagy a tengerbe esik. Így szerintük elszigetelt esetről van, amelyet a nemzetközi világűrjog alapján fognak kivizsgálni. A kenyai űrügynökség a helyszín biztosítását követően begyűjtötte a törmeléket.
A Reuters egy videót is megosztott a YouTube-on az esetről:
A bolygónk körül keringő hulladéktemető egyre égetőbb probléma. A fellőtt műholdak száma évről-évre emelkedik, az eszközök meghibásodásából, széteséséből, felrobbanásából vagy összeütközéséből azonban űrszemét keletkezik, ami jelentős kockázatot hordoz. A világűr zsúfoltsága hosszútávon veszélyezteti az űrkutatást, a légkörbe visszajutó és elégő űrszemét pedig pusztítja az ózonréteget. Az Európai Űrügynökség tavalyi becslése szerint alacsony Föld körüli pályán (Low Earth Orbit, LEO), pár száz kilométerre a bolygónk felszínétől körülbelül 14 ezer tonna űrszemétdarab kering.