Franciaország;gyász;halál;

- Meghalt Jean-Marie Le Pen

A francia szélsőjobb meghatározó alakja 96 éves volt.

Kilencvenhat éves korában elhunyt Jean-Marie Le Pen, a francia szélsőjobboldali párt, a Nemzeti Tömörülés jogelődjének, a Nemzeti Frontnak az alapítója - írja a The Guardian.

Jean-Marie Le Pen 1928. június 20-án született a bretagne-i La Trinité-sur-Merben egy breton halász és egy varrónő egyetlen gyermekeként. Édesapja akkor vesztette életét, amikor a fia még csak 14 éves volt; a halálát egy akna okozta, amely a halászhálójába akadt és felrobbant. Fiatalon, 16 évesen próbált csatlakozni a hadsereghez, de kora miatt elutasították. Később csatlakozott a francia idegenlégió ejtőernyős ezredéhez, és részt vett az indokínai, valamint az algériai függetlenségi háborúban. Az algériai konfliktus idején azzal vádolták, hogy foglyokat kínzott. 1962-ben Le Pen a Combat című újságnak nyilatkozva így fogalmazott: – Nincs semmi rejtegetnivalóm. Kínoztunk, mert meg kellett tenni. Ha elkapsz valakit, aki épp most helyezett el húsz bombát, amelyek egyik percről a másikra felrobbanhatnak, és nem akar beszélni, akkor kivételes módszereket kell alkalmaznod, hogy rávegyed. A későbbiekben tagadta az algériai kínzással kapcsolatos további vádakat, és azokat egy baloldali „kormányzati összeesküvés” részének nevezte, amelynek célja az ő lejáratása.

Politikai pályafutása 1956-ban kezdődött, amikor először választották meg parlamenti képviselőnek. Képviselőként 1988-ig szolgált a francia parlamentben, majd 2004-ben európai parlamenti képviselővé választották. Ezt a tisztséget 2019-ig viselte. 2010 és 2015 között Provence-Alpes-Côte-d'Azur tartomány képviselője is volt. 1972-ben alapította a Nemzeti Frontot, amelynek 2011-ig vezetett is, a lányának, Marine Le Pennek adva át a hatalmat. Bár ekkor a Nemzeti Front tiszteletbeli, örökös elnöke lett, maga a lánya volt az, aki 2015-ben kizárta őt a szervezetből, miután apja nem volt hajlandó visszafogni magát a nyilvános kijelentéseiben, miközben Marine Le Pen igyekezett őrizni pártja hírnevét és kialakítani egy mérsékeltebb irányvonalat. A kizárás csak 2018-ban vált véglegessé, és ami azt illeti, több alakalommal tett vitákat és jogi lépéseket kiváltó kijelentéseket. A második világháború történetében a holokausztot „puszta részletnek” nevezte, és dicsérte a Vichy-kormányt, amely együttműködött a náci megszállókkal. Nézeteiért többször pénzbírságra ítélték, mivel azok emberiesség elleni bűncselekmények vitatásának minősültek. 2014-ben aztán egy újabb botrányt kavart, amikor azt mondta, az ebolavírus megoldást jelenthet a globális népességnövekedés problémájára. 2016-ban aztán ugyancsak pénzbírságot kapott egy három évvel korábbi gyűlésen romák elleni uszító megjegyzései miatt. Mindez nem volt akadálya a viszonylagos népszerűségnek, Jean-Marie Le Pen ötször indult a francia elnökválasztáson. Legemlékezetesebb szereplése 2002-ben volt, amikor azzal sokkolta Franciaországot, hogy a szocialista jelöltet, Lionel Jospint megelőzte az első fordulóban, és Jacques Chirackal került szembe a második fordulóban, ahol riválisa meggyőző fölénnyel a szavazatok több mint 82 százalékával győzte le.

Jean-Marie Le Pennek az első feleségétől, Pierrette-től három lánya született, köztük Marine Le Pen, aki a legfiatalabb és a legismertebb. A hírek szerint azonban inkább középső lányához, Yann Le Penhez, és annak gyermekéhez, Marion Maréchalhoz, a politikai életben szintén aktív unokájához állt közel. Második feleségével, Janyval 1991-ben kötött házasságot.

Jean-Marie Pen az utolsó heteit egy hospice házban töltötte, kedd délben, családja közlése szerint szerettei körében hunyt el.

A Franciaországban kiképzett ukrán katonákra az „ukrán parancsnokság által előírt” fegyelmi rendszer vonatkozott