Fordulatot vett a nyugat-magyarországi Ágfalva és a burgenlandi Schattendorf (Somfalva) között lassan két éve lezárt határátkelő, illetve a lezárás indokaként kialakított sétálóövezet ügye, amely miatt Ruzicska Máté jogász, illetve az NZP Nagy Legal nemzetközi ügyvédi iroda jogászai korábban kártérítési pert indítottak az Osztrák Köztársaság ellen – számolt be a Telex a fejleményekről. Bár a bevezetett határellenőrzés ügyében elutasították a keresetüket, most a burgenlandi közigazgatási bíróság a jogászok keresetlevelében megfogalmazott alkotmányossági kritikákkal egyetértett.
A bíróság az osztrák alkotmánybírósághoz fordult azzal a kérelemmel, hogy a határátkelő lezárásának indokaként létrehozott, a sétálóövezet kialakítását tartalmazó rendeletét teljes egészében semmisítse meg. A végzésben több problémát is felsoroltak a schattendorfi önkormányzat rendeletével kapcsolatban: a sétálóövezet kialakításáról és ennek következtében a határ lezárásáról nem tartottak társadalmi egyeztetést, de ami ennél is fontosabb, hogy a rendelet a jogállamiság alapelvébe ütközik, és az önkormányzatnak nem is lett volna kompetenciája a rendelet meghozatalára – nyilatkozta a Telexnek Ruzicska Máté. Ráadásul – tette hozzá – a helyi szabályozás nem a törvényben meghatározott „közlekedésbiztonság” céljából, hanem az „ingázó forgalom kizárására” okán született meg.
Betonakadállyal állja útját az ingázó magyarok autóinak egy osztrák településAz előzményekhez tartozik, amelyekről lapunk is beszámolt, hogy Schattendorf 2023-ban lezárta az autóforgalmat a határon, így a szomszéd országba ingázó magyar dolgozók 30 kilométeres kerülőre kényszerültek, hogy eljussanak a munkahelyükre. A perben eljáró jogász azt is elmondta, hogy az ausztriai önkormányzat által felkért szakértő, a magyar jogászok által beadott közérdekű adatigénylésre kapott válasz szerint a polgármester személyes ismerőse, ráadásul nem is közlekedéstechnikai, hanem építészeti szakértő. Maga a szakvélemény pedig következetlen és megalapozatlan. Az eljáró Burgenlandi Közigazgatási Bíróság kimondta, hogy a rendelet a törvény előtti egyenlőség alkotmányos elvébe ütközik.
Piknikkel tiltakoztak az osztrák-magyar határon az autós határzár ellenNagyon rosszul keresnek a magyarok, Ausztriában a legkisebb fizetés a négyszerese az itteni minimálbérnek