Hónapokon át tartó intenzív diplomáciai erőfeszítések sikere az Izrael és Hamász között elért tűzszüneti megállapodás és a túszokról kötött alku – üvözölte közleményben és a Fehér Házban tett nyilatkozatban Joe Biden amerikai elnök a Dohában közvetítők révén elért diplomáciai áttörést szerdán.
Az elnök kifejtette, hogy az eredmény nem kizárólag a Hamászra helyezett hatalmas nyomásnak, „a térségi egyenletet” megváltoztató libanoni tűzszünetnek és Irán meggyengülésének köszönhető, hanem a kitartó amerikai diplomáciának is. Egyben jelezte: a tűzszünetről szóló tárgyalások azt követően indultak, hogy 2024. május 31-én közzétettek egy javaslatot, a harcok leállítására több szakaszból álló tervet, amit az ENSZ Biztonsági Tanácsa ellenszavazat nélkül támogatott.
Megállapodott a tűzszünetről Izrael és a HamászAz elnök a Fehér Házban újságírók előtt hozzáfűzte, hogy a kétszakaszos megállapodás első része hat hétig tart, teljes tűzszünetet, az izraeli haderő kivonulását a Gázai övezet lakott területeiről, valamint a túszok egy részének, nőknek, időseknek és sebesülteknek az elengedését írja elő. Az elnök szerint az első körben elengedett túszok között amerikai-izraeli kettős állampolgárok is vannak.
Az első, hathetes szakaszát követő második szakasz több részletét még ki kell dolgozni, de Joe Biden szerint ha az erről szóló egyeztetések hat hétnél tovább húzódnának, akkor a tűzszünet meghosszabbodik.
Joe Biden nyilatkozatát követően a külügyminisztérium szóvivője kitért arra, hogy a tárgyalások lezárásában szerepe volt a jövő héten hivatalba lépő leendő Trump-adminisztráció tagjainak is. – Nem is tudom, nem példa nélküli-e az, hogy egy távozó és egy hivatalba lépő adminisztráció elnöki megbízottai ugyanazon asztalnál üljenek ilyen súlyú tűzszüneti megállapodásról szóló tárgyalások során - fogalmazott Matthew Miller.