Európai Unió;Orbán-kormány;Oroszország;Orbán Viktor;szankciók;vétó;belga király;

Fülöp belga király figyeli a Charles Michel-el kezet fogó Orbán Viktort Brüsszelben 2024. április 17-én

- A belga királyt is bevethetik Orbán Viktor vétója ellen az Oroszországgal szembeni szankciók ügyében

Az uniós tisztviselők tartalékintézkedéseket dolgozhatnak ki a magyar vétó megkerülésére a Financial Times szerint. 

Az Európai Unió tisztviselői tartalékintézkedéseket dolgoznak ki, és a belga király bevonásával használnának fel egy 80 évvel ezelőtti törvényt, hogy megtartsák az Oroszország elleni szankciókat, miután Magyarország a büntetőintézkedések megvétózásával fenyegetőzött – írja a Financial Times értesülése alapján a 444.hu

Orbán Viktor már decemberben közölte, hogy ellenzi az Oroszországgal szembeni uniós szankciók meghosszabbítását – amihez egyhangú jóváhagyás szükséges –, de miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádióban is utalt erre. „A szankciókat kidobjuk az ablakon” – jelentette ki Orbán, majd hozzátette, hogy egy szankciómentes kapcsolatrendszert akarnak kialakítani az oroszokkal. 

Az EU-s tisztviselők célja meggyőzni Orbánt, hogy ne vétózzon az Oroszországgal szembeni szankciók ügyében, azonban egyes források szerint nagy az esély rá, hogy a kormányfő ragaszkodik majd álláspontjához. Az FT felidézi, hogy a belgiumi székhelyű Euroclear központi értékpapír-letétkezelőnél ott van 190 milliárd eurónyi orosz állami vagyon is, és ha a szankciók hatályukat vesztik, akkor az összeg egy tisztviselő szerint „másnap már Oroszországban lenne”. A lap azt írja: 

mivel az állami vagyontárgyakat egy belga szervezetnél tartják, a tárgyalásokban részt vevő négy tisztviselő szerint, ha Orbán nem enged, akkor tartaléklehetőségként alkalmazhatnák azt az 1944-ben elfogadott háborús rendeletet, ami lehetővé teszi Fülöp királynak, hogy megakadályozza a vagyontárgyak országból történő elvitelét.

Ugyan a királyi palota nem nyilatkozott, a belga külügyminisztérium szóvivője azt mondta: „Belgium a többi uniós tagállammal együtt mindent megtesz annak érdekében, hogy megállapodásra jusson az Oroszország elleni szankciók megújításáról”.

A mini-Dubajként elhíresült terület megtisztítására forráshiány miatt nem kerül sor, így azt bontás és hulladékelszállítás nélkül értékesítik.