Izrael;Benjamin Netanjahu;Hamász;Egyesült Államok;szavazás;kormányülés;gázai konfliktus;tűzszüneti megállapodás;

- Küszöbön a tűzszünet izraeli jóváhagyása, a a Netanjahu-kormány garanciákat kapott az Egyesült Államoktól

Egyelőre még tart az az izraeli kormány ülése, amelyen szavazni készültek a véglegesített gázai tűzszüneti megállapodásról. Értesülések szerint a Netanjahu-kormány garanciákat kapott az Egyesült Államoktól a döntés meghozatalához.

Összeült péntek este az izraeli kormány, hogy szavazzon a Hamásszal véglegesített gázai tűzszüneti megállapodásról. Az egyezséget a szűk körű biztonsági kabinet délután már jóváhagyta, miután a felek tárgyalói csütörtökön Dohában megoldották a túszalku keretében szabadon bocsátandó palesztin terroristák listája körüli vitát, amely az utolsó részletkérdés volt a 15 hónapja tartó háború kínálkozó befejezésével kapcsolatban, és aláírták a megállapodást.

Az izraeli kormány közzé is tette annak a 95 palesztin fogolynak listáját, akik az első szabadon engedett csoport tagjai lesznek. A háborút a 2023. októberi Izrael elleni terrortámadásával kirobbantó Hamász pedig közölte, hogy a megállapodásnak már nincs akadálya.

Az alku három szakaszból áll: az első 42 napos szakaszban, amely vasárnap kezdődhet meg 33, a Hamász által Gázában fogva tartott izraeli túszt, köztük civil nőket, gyerekeket, időseket, betegeket és sebesülteket engednek kisebb csoportokban szabadon az izraeli börtönökben fogva tartott palesztinokért cserébe. A második és a harmadik szakaszra vonatkozó részleteket később véglegesítik.

A közvetítők által szerdán bejelentett megállapodás a tervek szerint vasárnap 12:15-kor lép életbe, és az izraeli média értesülései szerint az első három női túsz szabadon bocsátása néhány órával később várható. Az izraeli kormány illetékes koordináló csoportja értesítette annak a 33 izraeli túsznak a családját, akiket várhatóan szabadon engednek a megállapodás első szakaszában. Izrael – bár a Hamász nem közölte, hogy közülük hányan vannak életben – arra számít, hogy a többség igen. Izrael hét nappal a tűzszünet életbe lépése után kap teljes körű jelentést a listán szereplők helyzetéről - írta a The Times of Israel.

A Sin Bét főnöke, Ronen Bar, aki a Moszad főnökével, David Barneával együtt tért vissza Katarból csütörtök éjjel, sürgette a minisztereket, hogy mielőbb hagyják jóvá az egyezséget, mivel bármilyen késlekedés a túszok életének kockáztatását jelenti.

A biztonsági kabinet ülésén – meg nem erősített médiajelentések szerint – Netanjahu közölte minisztereivel, hogy Izrael „határozott garanciákat” kapott mind Joe Biden távozó amerikai elnöktől, mind a hétfőn hivatalba lépő utódjától, Donald Trumptól, hogy „ha az alku második szakaszáról szóló tárgyalások kudarcba fulladnak, s a Hamász nem fogadja el biztonsági követeléseinket, akkor az Egyesült Államok támogatásával újra intenzív harcot folytathatunk”. A koalíciót vezető Likud párt nyilatkozatban cáfolta a szélsőséges Ocma Jehudit párt vezetőjének, Itamar Ben Gvirnek az ezzel kapcsolatban hangoztatott aggodalmait, amelyek miatt a koalícióból való kilépéssel fenyegetett.

„Itamar Ben Gvir megjegyzéseivel ellentétben a meglévő megállapodás lehetővé teszi Izrael számára, hogy amerikai garanciák mellett visszatérjen a harcokhoz, s megkapja a szükséges fegyvereket és harci eszközöket, hogy maximálja a szabadon engedett élő túszok számát, teljes ellenőrzést tartson fenn az (egyiptomi határ menti) Philadelphi folyosó és az egész Gázai övezetet körülvevő biztonsági zóna felett, és olyan drámai biztonsági eredményeket érjen el, amelyek generációkra garantálják Izrael biztonságát”

 – közölte a Likud. Ezek az állítások azonban a The Times of Israel hírportálja szerint ellentmondani látszanak a megállapodás egy kiszivárgott példányának.

A kormány ülés előtt négy túsz családtagja sajtótájékoztatót tartott a tel-avivi Túszok terén. Einav Zangauker, a túsz Matan Zangauker édesanyja, akit az első fázisban nem engednek szabadon, azt mondta, hogy 468 napja nem volt ilyen közel ahhoz, hogy megölelhesse a fiát. „Nem hagyhatjuk, hogy bármilyen politikai megfontolás tönkretegye ezt a lehetőséget” – mondta. Jichák Herzog izraeli elnök szerint a megállapodás „létfontosságú lépés”, amely azonban „nagy kihívásokkal és fájdalmas, gyötrelmes pillanatokkal” is jár majd.

A nemzetközi segélyszervezetek üdvözölték a megállapodást, és gázai övezeti tevékenységük fokozását ígérték. Az ENSZ palesztin menekülteket segítő ügynöksége „gyors, akadálytalan és folyamatos humanitárius hozzáférést” sürgetett az övezetbe a háború okozta szenvedés enyhítése érdekében. A segélyszállító teherautók sorban állnak a határátkelőknél, arra várva, hogy a következő napokban beengedik őket Gázába.

A tárgyalásokon az Egyesült Államokkal és Egyiptommal együtt közvetítő Katar miniszterelnöke szerint az izraeli kormány által most fontolgatott tűzszüneti megállapodás „az utolsó esély Gáza számára”, miután a konfliktus „átformálta a régiót”. Muhammad bin Abdel-Rahman al-Száni sejk a Sky Newsnak nyilatkozva azt mondta, hogy a megállapodás „mindannyiunk számára” egy olyan pillanat, amikor el kell gondolkodnunk a „tágabb képen”, hogy „hogyan lehet békés Közel-Keletünk”, és hogyan létezhet békésen egy palesztin állam Izrael mellett.

Eközben pénteken is folytatódtak a harcok a Gázai övezetben.

A Hamász polgári védelmi hatósága szerint 116 ember halt meg a keskeny tengerparti palesztin területen 

a tűzszüneti megállapodás szerdai bejelentése óta.

Az izraeli hatóságok jelenleg csaknem száz fogva tartott emberről tudnak. Ha a Netanjahu-kormány is elfogadja, vasárnap a nők és a gyermekek térhetnek haza.