Donald Trump;orbáni kommunikáció;Elon Musk;virtuális világ;

- A politikusok úgy posztolnak orrba-szájba, hogy nincs is mondanivalójuk, a horrorsztori azonban nem kerek

Ijesztgetnek minket jobbról, ijesztgetnek balról… De nem! A másik oldalon is jobbról! Akkor most hogy van ez? Valamikor egy átlagember tudta, fabatkát sem ér az élete, bármikor lecsaphat rá egy járvány vagy egy háború. A múlt század harmincas éveiben világos volt, hogy Hitlertől kell tartani. A hidegháború alatt vagy azt hittük el, hogy a Nyugat, vagy azt, hogy a Szovjetunió fenyeget mindenféle rosszal. Akár igaz volt, akár nem, logikusan hangzott. A mi világunk azonban úgy gerjeszt aggodalmakat, gyomoridegességet, szkepszist, hogy a horrorsztori nem kerek.

Egyre kevésbé túlzás azt állítani, hogy a mai világ folyamatai, főleg a politikában, teljesen értelmezhetetlenek. Sok okosságot lehet ugyan hallani állítólagos bennfentesektől, szakértőktől, elemzőktől, mindentudó megmondóktól, de sehogy sem áll össze egy világos kép a valódi ellentétekről, törekvésekről, veszélyekről.

Egyre rosszabb a közérzetünk, feszültségek nyomasztanak, lélekben lassan már háborúra készülődünk, de az egész valahogy totálisan irracionális. Se füle, se farka. Álhírek, összeesküvés-elméletek keringenek, egymásnak ellentmondó kijelentések. Amíg a polgároké volt a közösségi média, ez nem jelentett problémát. Nem tudhatunk pontosan semmit, beszélünk hát egymásnak összevissza mindenfélét. De erre is rátelepedett a politika, még nagyobb káoszt okozva a fejekben.

A politikusok nem visszafogják magukat, hogy ha már nem közölhetnek semmi lényegest, jobb, ha a gondolataikat is magukban tartják. Posztolnak, kommentelnek orrba-szájba, és ezekből a szabadszájú zagyvaságokból lesznek aztán hírek, szópárbajok.

Nem igazán segítenek a világmagyarázó elméletek sem. Klímaválság, fegyveres konfliktusok, populista előretörés. A baloldal előveszi antikapitalista tételeit, és próbálja róluk lefújni a port. Helyes. Ám a globális világ örvényében már nem hangzik olyan meggyőzően, hogy a tőkések a piacokért harcolnak minden eszközzel. Nemzetközi formációkról van szó, mégis nemzeteket uszítanak egymás ellen. Nem kopott el teljesen a képlet, de a jelenkori sajátság pár tényezője hiányzik belőle. A konzervatív világmagyarázat pedig arról beszél, hogy jelenleg civilizációk harca folyik. Meghatároz ötöt, hatot, hetet, lehet vitatkozni a helyes számon, és akkor ezek most birkóznak. Pont most, amikor minden eddiginél több szál köti össze őket. Amikor a feltételezhető hatalmi központokat már nem fedi le a világot tagoló, államokra épülő politikai struktúra. És a képlékeny civilizációs határok sem.

Globális konzervatív-szuverenista hálózatot szervez az Orbán-rezsim magyar közpénzből. És ez nem csupán gyanú vagy vélemény: a magyar szélsőjobboldal feje régóta büszkén hirdeti, hogy a hálózat agytrösztjét inspirálják. Orbán maga mondta Tusnádon, hogy a fideszesek mélyen vesznek részt Trump programíró csapatában. A Project 2025 nevű demokrata-liberális mélyállam-felszámolási doktrína révbe érni látszik. Az ezt jegyző Heritage Foundation együttműködik a Miniszterelnöki Kabinetiroda által támogatott Batthyány Lajos Alapítvánnyal. A trumpista szervezet kapcsolatban áll a Danube Institute-tal is, amely több mint 1,64 millió dollárt fizetett külföldi partnereknek közpénzből. Rogán Antal amerikai szankciós kitiltásra kerülése mögött számos szervezett korrupciós ok állhat, de nem volna furcsa, ha ez lenne az egyik. Emlékezzünk meg itt a magyar szélsőjobboldal kapitális hisztijéről, amikor amerikai adományozók révén került kétmilliárd forint az ellenzék 2022-es kampányába, miközben a Fidesz sokszorosát nyúlta le a saját megválasztásra a CÖF, a Megafon, az Alapjogokért Központ, a Szuverenitásvédelmi Hivatal, az MTVA, a nemzeti konzultáció és még számos nagy étvágyú közpénzfaloda etetésével.