Egy titkolózó politikusok kedvéért hozott 2022-es törvénymódosítás az oka annak, hogy Biró Ferencnek, az Integritás Hatóság elnökének nem kellett szerepeltetnie a vagyonnyilatkozatában kéthektáros solymári birtokát és a lakóházát - írja az Átlátszó.
Biró Ferencet jelentős értékre elkövetett hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel gyanúsította meg az ügyészség csütörtökön, ezt követően pedig a kormánypárti Mandiner és a Magyar Nemzet arról írt, hogy az IH elnöke egy medencés házban lakik Solymáron, a birtokán pedig lovat is tart.A vagyonnyilatkozatban egy, a birtoknál csak egy jóval kisebb, 1600 négyzetméteres solymári telek szerepel, így a notórius feljelentőként ismert exfideszes Tényi István meg is tette az ügyben a feljelentést hamis magánokirat felhasználása gyanújával.
Az ügyészségi gyanúban az is szerepel, hogy Biró Ferenc két autót is bérelt az IH számlájára, amelyek közül az egyiket valójában a felesége használta magáncélra. Az elnök megalapozatlannak tartja a gyanúsítást és panasszal élt ellene, szerinte a személyén keresztül az Integritás Hatóságot kívánják ellehetetleníteni. Biró Ferenc pénteki sajtótájékoztatóján célzott arra is, hogy az akció talán összefügghet azzal, hogy az Integritás Hatóság a múlt héten vizsgálatot indított a Rogán Antal irányítása alá tartozó Nemzeti Kommunikációs Hivatal szerződéseivel kapcsolatban.
A főügyészség jelentős értékre elkövetett hűtlen kezelés és hivatali visszaélés miatt gyanúsítottként hallgatta ki az Integritás Hatóság elnökétAz Átlátszó által kért ingatlannyilvántartási adatok szerint az Integritás Hatóság elnökének valóban van egy jókora solymári ingatlana, amely a rajta fekvő házzal együtt nem szerepel a vagyonnyilatkozatában. Ez egy 21 ezer négyzetméteres, kivett lakóház, udvar, gazdasági épület, erdő és legelő besorolású, részben Natura 2000-es terület, amit a feleségével és még egy családtaggal vettek közösen 2014-ben. A területen komoly építkezésbe kezdtek.
A lap kérdésére Biró Ferenc közölte: családjával együtt valóban itt lakik, vagyonnyilatkozatában ezért ezt nem is írta bele. Jogszerűen hagyhatta ki, a 2022-es törvénymódosítás szerint ugyanis nem kell feltüntetni azt az ingatlant, amelyet a nyilatkozatot adó, illetve családtagja életvitelszerűen vagy tartós jelleggel lakhatás céljából használ. Beszámolni tehát csak a további ingatlanokról kell, más ingatlanok pedig valóban szerepelnek a vagyonnyilatkozatban.
Biró Ferenc: Érdekes az eljárás időzítése, több ezer dokumentumot vitt el csütörtökön az ügyészségAz Átlátszó felidézi, hogy a jogszabályt elég nyilvánvalóan a fideszes politikusok titkolózása érdekében hozták létre, Rogán Antalnak például a 2014 januárjában benyújtott vagyonnyilatkozatát kétszer is módosítania kellett, miután kiderült, hogy a rózsadombi Pasa Park lakóparkban lévő tulajdona nagyobb, mint amennyit korábban közzé tett. Sőt, Varga Mihályról is így derült ki, hogy áron alul bérel egy medencés, 200 négyzetméteres házat a Balatonnál. Ráadásul a könnyítés az önkormányzati képviselőkre és a polgármesterekre ugyanakkor nem vonatkozik, így a kiváltságosok köre is azonosítható.
A körbe azonban bekerült az IH elnöke is, s felmerül a kérdés, hogy a titkolózó jogszabály adta lehetőség alkalmazása mennyire fér össze a hatóság etikai kódexével, amely úgy fogalmaz: „Nem csak feddhetetlennek kell lenni, annak is kell látszani. Aki a korrupció ellen harcol, azt nem érheti gyanú. Az Integritás Hatóság tevékenységének, ugyanúgy, mint a Hatóság munkatársainak, a feddhetetlenség és pártatlanság legmagasabb szintű normáit kell betartaniuk. A tökéletes feddhetetlenség a legkevesebb, amivel a hazánkat szolgáljuk.”
Az Integritás Hatóság elnökének feleségét is gyanúsítottként hallgatták ki a hűtlen kezelési és hivatali visszaélési ügybenBiró Ferenc: A hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel kapcsolatos gyanú alaptalan, ellene panasszal éltem