Saját, hivatali elnöki autóját használta a felesége alkalomszerűen – mondta el Biró Ferenc, az Integritás Hatóság (IH) elnöke péntek reggeli sajtótájékoztatóján azok után, hogy a Központi Nyomozó főügyészség (KNYF) és a Készenléti Rendőrség nagy erőkkel vonult ki a hivatalhoz házkutatást tartani.
A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) gyanúja szerint az Integritás Hatóság elnöke saját céljaira használta az IH forrásait, így konkrétan a hivatal egy autót bérelt, amit Biró felesége használt. Emiatt az ügyészség szerint mintegy 14 millió forint kár érte a hivatalt. Ezen felül az ügyészség szerint Biró Ferenc megpróbálta megnyirbálni helyettesei, Dabóczi Kálmán és Holbusz Tímea jogköreit, így a KNYF hűtlen kezeléssel és hivatali hatalommal való visszaéléssel gyanúsítja Birót. Az IH elnöke tagadta, hogy bűncselekményt követett volna el, ugyanakkor hangsúlyozta: együttműködik a hatósággal.
A konkrét váddal kapcsolatban Biró lapunknak úgy fogalmazott,
„a hatóság összesen húsz autót bérel. Ebből három olyan van, ami a felső vezetőkhöz tartozik. Ezek használatát belső szabályok írják le. Ezeknek a szabályoknak megfelelt a hivatal autóhasználata”.
A KNYF közleménye kifejezetten arról írt, hogy a felesége számára bérelt a hatóság autót, illetve a 14 milliós kárösszegből arra lehet következtetni, hogy az ügyészség gyanúja szerint a feleség az IH 2022-es megalapításától folyamatosan használt volna egy hivatali járművet.
„Olyan nem történt, ami az ügyészség ír vagy sejtet, hogy a hatóság nem állományban lévő tagja használta az autót – mondta lapunknak Biró Ferenc. Hozzátette, a felesége az ő, személyes hivatali autóját használta időnként, eseti jelleggel. „Milyen rendszerességgel történt ez?” – kérdeztük az elnököt. „Lement a faluban a boltba vele” – példálózott. Szerinte egy ilyen alkalommal történt meg, hogy a felesége „koccant” az ő hivatali autójával.
Az elnök elmondásából kiderült: a feleségének amúgy van saját autója, azaz szerinte nem volt szükség arra, hogy folyamatosan használja az ő járművét. Utalt rá: egy házasságban előfordul, hogy a feleség időnként a férj autóját használja.
Biró Ferenc: A hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel kapcsolatos gyanú alaptalan, ellene panasszal éltemBiró Ferenc sejtette: a KNYF fellépése összefüggésben lehet az Integritás Hatóság tevékenységével. Így utalt rá, hogy az IH pont a múlt héten kezdett vizsgálatba a Nemzeti Kommunikációs Hivatallal (NKH) szemben. Biró Ferenc elmondta, a csütörtöki házkutatásra aránytalan mértékű rendőri erővel érkeztek az ügyészek és hat órán át tartott a házkutatás, melynek során több ezer iratot vittek el. Hogy pontosan milyen iratokat, azt nem tudni, mivel az ügyészség eddig nem adott tételes jegyzéket az elvitt dokumentumokról.
„Érdekes az eljárás időzítése”
– fogalmazott Biró. „Tisztában vagyok azzal, hogy a függetlenség szakmaiság sokaknak nem tetszik. Egy demokratikus társadalomban ilyen támadások nem gyengítenek, erősítenek”.
Hogy konkrétan mivel kapcsolatban indított az IH vizsgálatot a Rogán Antal fennhatósága alá tartozó NKH ellen, arról Biró a folyamatban lévő eljárás miatt nem nyilatkozott.
„A begyűjtött iratok mennyisége arra utal, hogy az ügyészség célja egy eljárási kapu megnyitása, hogy a vizsgálat jóval szélesebb körnek nyilvánvalóvá váljon” – írta körül Biró a helyzetet.
A főügyészség jelentős értékre elkövetett hűtlen kezelés és hivatali visszaélés miatt gyanúsítottként hallgatta ki az Integritás Hatóság elnökétAz Integritás Hatóság vezetője áll az ügyészségi razzia célpontjában, Biró Ferencet hűtlen kezeléssel gyanúsíthatjákAz Integritás Hatóság 2022 -ben jött létre az Európai Unió nyomására, hogy az uniós forrásból finanszírozott pályázatok felett őrködjön. Az Orbán-kormány ugyanakkor rendkívül szűkre szabta a hivatal jogkörét, azaz önálló nyomozati jogkört nem kapott az IH. Ennek ellenére a hivatal 2024-re már több tucat uniós csalást tárt fel. Biró Ferenc az utóbbi hónapokban kifejezett kemény konfrontációba került a Rogán Antal propagandaminiszter fémjelezte cégekkel, így a kormányzat állandó kommunikációs tendergyőztese, Balásy Gyula cégcsoportjával. Ez utóbbit egy október nyilatkozatában Biró „adófizetői pénzekből mesterségesen felhizlalt cégnek” minősítette.
Harminchárom vizsgálata volt idén az Integritás Hatóságnak, a folyamatban lévő ügyek 171 milliárdos uniós forrást érintenek