Németország;előrehozott választás;CDU/CSU;Olaf Scholz;

A németek szerint legfeljebb a kisebbik rosszra szavazhatnak

- Változást akarnak, de borúlátóak a németek

A választópolgárok többsége változást akar a február 23-án megtartandó előrehozott választást követően, ám – amint az Allensbach Intézet közvélemény-kutatásából kiderül – nemigen bíznak abban, hogy ez be is következik. 

A megkérdezettek kétharmada kormányváltást szeretne, ami lényegesen magasabb arány, mint a korábbi választások előtt. 38 százalékuk még arról is meg van győződve, hogy ez a választás sorsdöntő lesz, amely eldönti az ország jövőjét. Ugyanakkor derűlátóknak nem nevezhetőek a németek, csak minden ötödik megkérdezett tekint bizakodással a jövő elébe. Ettől függetlenül figyelemre méltó számú német reménykedik abban, hogy a kormányváltás nemcsak gazdasági kilátásaikat, hanem saját helyzetüket is javítja. 36 százalék személyes előnyöket remél a változástól, csak hat százalék vár hátrányokat.

Ha azonban úgy teszik fel a kérdést, milyen koalíciótól várnának a választók előnyöket, már egészen más a kép. 

A keresztény uniópártok és a Zöldek koalíciója lenne a legnépszerűtlenebb megoldás, mert mindössze hat százalék vár előnyöket ettől a konstellációtól, 27 százalék pedig inkább hátrányra számít; 14 százalék számít előnyre és 22 százalék hátrányra a CDU/CSU és a liberális FDP koalíciójától. Ennek esélye azonban minimális, mivel jelenleg a felmérések többsége szerint a szabad demokraták be sem kerülnek a Bundestagba. Érdekes módon azonban a legvalószínűbb koalíciótól, a keresztény uniópártok és a szociáldemokraták kormányától is inkább hátrányokra számítanak a németek. Ennek az az oka, hogy a németek szerint a változás esélyét csökkenti, ha az eddigi, Olaf Scholz-vezette kormány bármely pártja a következő koalíció tagja legyen. Márpedig ez előre borítékolható.

A felmérés szerint a választók fontosnak tartják, hogy a leendő kormány pártjai sokkal jobban működjenek együtt, mint a Scholz-vezette kabinetet alkotó politikai erők. 83 százalékuk szerint ez kulcsfontosságú előfeltétele annak, hogy az ország megbirkózzon a kihívásokkal. Nincs azonban olyan koalíció, amelyben a többség nagyon bízna: 23 százalék a CDU és az SPD, 13 százalék a CDU és a szélsőjobboldali AfD koalícióját, szintén 13 százalék az SPD és a Zöldek koalícióját részesítené előnyben, s a többi esetleges felállás még rosszabb értékelést kapott.

A többség a CDU/CSU választási győzelmét várja, de sokan aggódnak amiatt, hogy az új kormányban is lesznek súrlódások. Különösen nagy a kétely egy keresztény uniópárti-környezetvédő koalíció olajozott működését illetően. 

A szlovák miniszterelnök csütörtökre összehívta a nemzetbiztonsági tanácsot.