közösségi média;Ferenc pápa;

- Ferenc pápa szó szerint az agyrohadás veszélyeire figyelmeztetett

2024-ben ez volt az év szava is. 

Ferenc pápa aggodalmát fejezte ki a közösségi média túlzott használata miatt, és arra figyelmeztetett, hogy az állandó görgetés „agyrohadáshoz” vezethet.

Euronews cikke szerint az egyházfő a „brain rot” kifejezést használta, amelyet az Oxford English Dictionary 2024-ben az év szavának választott. A pápa Rómában, a Kommunikációs Világ jubileumi rendezvényén osztotta meg aggodalmát, ahol 138 országból mintegy kilencezer újságíró és író vett részt személyesen vagy online. Arra ösztönözte a katolikus újságírókat és médiamunkásokat, hogy legyenek bátrak az igazság kimondásában, és közvetítsék a reményt egy olyan világban, amelyet konfliktusok, megosztottság és félretájékoztatás ural.

Ferenc pápa hangsúlyozta a lélekerősítő, reményt keltő történetek fontosságát, melyek elősegíthetik a társadalmi összetartozást és a békét. Felhívta a figyelmet a sajtó munkatársai által vállalt áldozatokra, kiemelve, hogy 2024-ben több mint 120 újságíró vesztette életét, miközben konfliktusövezetekből tudósítottak. A pápa hozzátette, hogy ezek közül a tragikus esetek közül legtöbbjüket az izraeli hadsereg ölte meg Gázában.

Beszéde végén cselekvésre szólította fel az újságírókat és kommunikációs szakembereket, arra buzdítva őket, hogy olyan történeteket készítsenek, amelyek inspirálnak, gyógyítanak és hidakat építenek egy megosztott, konfliktusokkal terhelt világban.

Visszatérve a „brain rot” (agyrohadás) kifejezésre: ez a mentális vagy szellemi állapot feltételezett romlását jelenti, különösen akkor, ha azt kihívást nem jelentő (többnyire online) tartalmak túlzott fogyasztása idézi elő. A szó az elmúlt évben széles körű figyelmet kapott, ugyanis egyre többen tesznek szóvá az alacsony minőségű online tartalmak túlzott fogyasztásának lehetséges negatív következményeit – főként a közösségi médiában.

Érdekesség, hogy a „brain rot” első ismert használata 1854-re nyúlik vissza, amikor Henry David Thoreau a Walden című művében bírálta a társadalom hajlamát a komplex gondolatok leegyszerűsítésére, amit a szellemi erőfeszítés általános hanyatlásának tekintett. Manapság ez a kifejezés gyakran humoros vagy önironikus kontextusban jelenik meg az internetes közösségekben, és szorosan kapcsolódik bizonyos típusú tartalmakhoz.

Az Oxford English Dictionary szerkesztői szerint a „brain rot” kifejezés az internetes kultúra és a digitális életmód fejlődésének újabb mérföldköve, amely rávilágít a virtuális létünket kísérő társadalmi aggodalmakra.

Újra megvizsgálták az ügyet.