Alekszandr Lukasenko belarusz államfő vasárnap – miután leadta szavazatát a 31 éves uralmának meghosszabbításáról szóló elnökválasztáson – azt állította, hogy politikai ellenfelei közül egyesek „úgy döntöttek”, inkább börtönbe vonulnak.
A Reuters cikke szerint a 70 éves elnök egy hosszú sajtótájékoztatón fejtette ki nézeteit, amelyen az újságírók arról faggatták, hogyan lehetne szabad és tisztességes a választás, ha az ellenzék összes meghatározó alakját bebörtönözték vagy száműzték. – Néhányan a börtönt választották, néhányan a száműzetést, ahogy önök mondják. Mi senkit sem dobtunk ki az országból – fogalmazott a diktátor. Kijelentette, hogy Belaruszban senkit sem akadályoztak meg a véleménynyilvánításban, de sokat sejtetően hozzátette: „A börtön azoknak való, akik túlságosan kinyitották a szájukat – hogy nyíltan fogalmazzak –, vagy megszegték a törvényt.”
Az Egyesült Államok és az Európai Unió csalásnak minősítette a vasárnapi választásokat, tekintettel a politikai ellenfelek rendszerszintű üldözésére, valamint a független média teljes betiltására az országban. A választások ideje alatt és azt megelőzően több tízezer embert vettek őrizetbe. A „szélsőséges” szervezetként betiltott Vjaszna emberi jogi csoport becslése szerint jelenleg is mintegy 1250 politikai foglyot tartanak fogva. Alekszandr Lukasenko ugyanakkor azt állítja, hogy sok bebörtönzöttet már szabadon engedett, utalva arra a több mint 250 kegyelmi esetre, amelyről az elmúlt évben döntött.
Tíz év börtönre ítélte a Lukasenka-rezsim a 2022-ben Nobel-békedíjjal kitüntetett ellenzéki belarusz aktivistátAz egyik vezető ellenzéki személyiség Marija Kalesznyikaváról a diktátor szerint „megsértette a rendszert”, de egészséges, ő pedig meghívta a BBC munkatársát, hogy személyesen győződjön meg erről a börtönben. – Minden államban vállalni kell a felelősséget, ha valaki megszegi a törvényt. A törvény szigorú, de ez a törvény – fűzte hozzá a vezető, aki szavazatát Minszkben adta le a kiskutyája kíséretében.
A választáson rajta kívül négy jelölt indult, de egyikük sem jelent komolyabb kihívást, és nem fogalmazott meg érdemi kritikát az elnökkel szemben. Bár az eredmény lényegében előre borítékolható, Alekszandr Lukasenko nehéz döntések előtt áll az új, 1994 óta immár hetedik ötéves ciklusa során. Az orosz-ukrán háború háború minden korábbinál szorosabbra fűzte kapcsolatát Vlagyimir Putyin orosz elnökkel: beleegyezett abba, hogy Belarusz legyen a 2022-es invázió egyik kiindulópontja, és hozzájárult ahhoz is, hogy Oroszország taktikai atomfegyvereket telepítsen az ország területére.
A lehetséges béketárgyalások közeledtével politikai elemzők úgy vélik, Alekszandr Lukasenko a foglyok szabadon bocsátásával igyekszik enyhíteni a Nyugattal szembeni feszültségeket, egyúttal megerősítené saját pozícióját és további előnyöket szeretne kiharcolni magának, illetve Belarusznak, amikor véget ér a konfliktus.
Alekszandr Lukasenko hetedszer is elnök lehet vasárnap, nem várható meglepetés a belarusz választáson