Nemzetközi és hazai grafikusművészek munkáit nézhetjük meg a IV. PosterFest Budapest nemzetközi plakátkiállításon a Pesti Vigadóban. A Magyar Plakát Társaság legnagyobb eseményén friss plakátgrafikai trendeket láthatunk, miközben rácsodálkozhatunk, hogy mennyiféle témát és milyen sokrétűen dolgoznak fel a művészek. A merítés igencsak széles: a kiállítást 887 grafikus 2047 plakátjából válogatta az előzsűri. A nemzetközi szekcióban 259 külföldi alkotó műve látható, összesen 62 országból, mint Argentínából, Indiából, Kínából, Mexikóból, Lengyelországból vagy az Egyesült Államokból.
A kiállítás négy részre oszlik, az elsőben magyar diákoknak a Safe place című plakátpályázatra beérkezett munkái láthatók. E felhívás hívószavai a biztonság, a biztonságban létezés voltak, a képeken pedig a téma számos formában jelenik meg, például egy összekuporodó alakban, egy hatalmas tojásban vagy két összekapaszkodó emberben, akiknek összenő a fejük.
A második szekcióban a magyar profi alkotók elmúlt években készült munkáit láthatjuk, melyek közt van kulturális, kereskedelmi, közérdekű és autonóm plakát is. Wanek Ferenc munkája például Shakespeare A vihar című művéhez készült, a képen egy mosógép piktogramja szerepel, míg Szlama Norbert a görög rendező, Yorgos Lanthimos Szegény párák című filmjéhez készített plakátot Hieronymus Bosch érzéki alakjaival.
Infó
IV. PosterFest Budapest nemzetközi plakátkiállítás
Pesti Vigadó
Megtekinthető február 18-ig
A nemzetközi plakátművészetet bemutató szekcióban számos téma szerepel például irodalmi művek, mint Szophoklész Phaedra, Kafka Az átváltozás, Samuel Beckett Godot-ra várva című művének újraértelmezése. Több mű pedig a mesterséges intelligenciának (AI – Artificial Intelligence) a művészekre gyakorolt hatását mutatja be: az egyik munkán az A és az I betű egy guillotine-t formáz.
A tárlaton a Magyar Plakát Társaság tagjainak munkáit is kiállították, melyek közt több mű más művészeknek állít emléket: Pinczehelyi Sándor Hantaï Simonnak, Kemény György Kacusika Hokuszainak, Keresztes Dóra Victor Vasarely-nek, míg Gyárfás Gábor Mozartnak.