vizsgálat;Svédország;rongálás;Lettország;hajó;szabotázs;

Evika Silina lett és Ulf Kristersson svéd miniszterelnök egy 2024-es találkozón

- A svédek feltartóztattak egy hajót a Balti-tengeren megrongált optikai kábel miatt, szabotázs gyanújával előzetes vizsgálat indult

A máltai zászló alatt közlekedő Vezhen néhány nappal ezelőtt indult el az oroszországi Uszty-Luga kikötőjéből

Szabotázs gyanújával előzetes vizsgálatot indított a svéd ügyészség a Lettország és Svédország között a Balti-tenger fenekén futó optikai kábel vasárnap történt megrongálódása miatt; a szabotázsakció elkövetésével gyanúsított hajót további utasításig feltartóztatták - közölte hétfő hajnalban a vádhatóság. A közlemény szerint a nyomozásban a svéd rendőrség, a hadsereg és a parti őrség és is részt vesz, utóbbi további utasításig a feltartóztatott, máltai zászló alatt közlekedő Vezhen hajó közvetlen közelében tartózkodik egységeivel.

A Vesselfinder hajómegfigyelő honlap adatai szerint a Vezhen néhány nappal ezelőtt indult el az oroszországi Uszty-Luga kikötőjéből, és a svédországi Gotland szigete és Lettország között hajózott a vasárnapi incidens idején.

Evika Silina lett miniszterelnök vasárnap jelentette be, hogy a reggeli órákban külső behatásra megrongálódott egy optikai szálas vezeték, amely Lettország és Svédország között fut a Balti-tenger fenekén, és a lett Ventspils települést köti össze a svédországi Gotland szigetével. A kormányfő rendkívüli kormányülést hívott össze az ügyben.

Ulf Kristersson svéd miniszterelnök vasárnap az X-en közölte, hogy hazája szorosan együttműködik a kérdésben Lettországgal és a NATO-val is.

A NATO december végén fokozta balti-tengeri jelenlétét, miután a finn hatóságok szabotázs gyanúja miatt feltartóztatták a Cook-szigetek zászlaja alatt hajózó, de az Európai Unió szerint Oroszország úgynevezett árnyékflottájához tartozó Eagle S nevű tartályhajót, amely horgonyát a tengerfenéken végighúzva okozhatta december 25-én a károkat az Estlink 2 finn-észt villamosvezetéken és négy másik távközlési kábelen. Tavaly és tavalyelőtt több hasonló eset is volt, amelyek esetében nyugati tisztségviselők nem zárják ki külföldi szabotázsakció lehetőségét sem.

Emiatt Kaja Kallas, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője végül a saját nevében adta ki a dokumentumot.