tőzsde;bitcoin;kriptovaluta;

- Eljött a digitális arany kora, de a a magyarországi pénzintézetek mintha el akarnának tőle riasztani

Bitcoin, kriptopénz – csupa misztikus, szinte ijesztő kifejezés. Bár tapasztalatok szerint a magyarországi pénzintézetek mintha el akarnának tőle riasztani, jobban járunk, ha megbarátkozunk ezzel a világgal. Ma már cégek, országok fektetnek be kriptóba, mondta lapunknak a szakértő, aki a csalásokra is felhívta a figyelmet.

Az emberben mindig élt a vágy, hogy értéket társítson a dolgokhoz. Elcserélte az örök életet tudásra, egy meglőtt vadat egy marék gyöngyre, később meg egy marék apró fémkorongra, aminek a pénz nevet adta. Majd lett ugyanennek papírból nagytestvére, aranyrúdnak, zálogpapírnak, kötvénynek, váltónak keresztelt holmikat hívott segítségül, hogy a vagyonát gyarapítsa. Mindig jön valaki, aki újat akar, például azt mondja: legyen egy olyan fizetőeszköz, amely nem is létezik. És lett, és elnevezték (mi másnak, hiszen az előtag úgy fordítható: rejtett) kriptopénznek.

Ma, amikor átszövi a digitalizáció az életünket, ha a Holdról nézzük ez emberiség történetét – helyezi majdnem 400 ezer kilométernyire a nézőpontot Györfi András kripto­piaci szakértő –, teljesen logikusnak tűnik, hogy ez az új technológia, ami ott van a kommunikáció, a társkeresés, az orvoslás világában, a pénzügyek terén is nagy szerepet kap.

– A laikusok mindig abban gondolkoznak: meg tudjanak valamit fogni. Ilyen a készpénz, az arany. A kriptopénzek mind digitálisak, ez a legszembetűnőbb különbség – próbálja a hozzá nem értő számára tisztázni Pinke Attila kriptopiaci szakértő azt, hogy mi is ez az egész. A kör azonban bezárul, mert hiába megfoghatatlan a kriptopénz, a felhasználók nagyon is kézzelfogható dolgot: valódi vagyont szeretnének látni belőle, ráadásul azt hiszik, ez egy könnyű pénzkereset. A szakértő szavait hallgatva belátjuk, hogy ez igen nagy hiba:

a kripto nem a gyors meggazdagodásról, hanem a gyors elszegényedésről szól sok ember számára. A többség a statisztika szerint egyértelműen bukik, azért, mert szerencsevadászként jön. 

A fiaskóval senki nem villog, de azt szétkürtöli, hogyha sikere volt. Ennyi látszik a felszínen, sokan ebből azt vonják le, hogy milyen könnyű, bárkinek megy. Ő például sosem ad tanácsot arra vonatkozóan, hogy ki mit vegyen. Ez egy nagyon kockázatos befektetés, és nagyon sok munkával jár, hogy jó legyen benne valaki. Tanulni kell, ez a legelső, hogy önálló döntéseket tudjunk hozni. Ha rosszakat hozunk, abból is lehet tanulni.

Tóth Károly első szólóestjét mutatja be Charlie címmel február 6-án a terézvárosi Eötvös10 Művelődési Házban. A külföldön és itthon készült inkluzív előadásaival (Harmonia, Idol) az utóbbi években számos díjat nyert Hód Adrienn rendezi és koreografálja – a HODWORKS társulat alapítójának egészen speciális munkamódszere van, hogy ép és nem normatizálható testekkel együtt dolgozzon, kitágítva a határaikat, feloldva a sérültséggel szembeni félelmeket és tabukat a közönségben is. Ez a harmadik közös munkája Karcsival, amelynek benézhettünk egy próbájára, videót is készítettünk, amely a mobil Népszaván látható. Az interjúban Karcsi előrebocsátotta, több támogatást szeretne a független kortárs előadó-művészeti területnek, mert jelenleg ő az egyetlen kétdiplomás, kerekesszékes táncos, színész és előadóművész vállalkozó hazánkban, és szeretné, ha még többen lennének. És ha lennének akadálymentes művészeti iskolák, meg olyan produkciók, amik láthatóvá teszik őket. Akár még tévésorozatban is vállalna szerepet, ehhez épp színész-mentort keres.