A jelenlegi adatok nem támasztják alá, hogy bűncselekmény áldozata lett volna az a nő, akinek holttestére szerdán egy V. kerületi társasház harmadik emeleti lakásának oltása közben bukkantak – közölte vasárnap a Budapesti Rendőr-főkapitányság.
A Patent Egyesület korábban több nyugtalanító körülményre is felhívta a figyelmet. Gyanút kelt, hogy a tűz az áldozat ágyában keletkezett, miközben állítólag napközben lepihent, bár barátai szerint ez egyáltalán nem volt jellemző rá. A volt férj a lakásban tartózkodott a tűz keletkezésekor; ő maga hívta a rendőröket, akit elő is állítottak, de végül szabadon távozott. A szervezet jelezte, hogy a nőt rettegésben tartotta a férje, erre utalnak a nő ismerőseinek küldött becsmérlő üzenetek, a lakásban tárolt fegyver megléte, illetve a korábban elszenvedett erőszak. „Az áldozat, egy évek óta Budapesten élő, két kisgyerekét egyedül nevelő japán nő 2023-ban fordult hozzánk jogi segítségért. A nő rettegett az őt korábban hosszú ideig bántalmazó volt férjétől, és vissza akart térni szülőhazájába a gyerekeivel, amihez az apa nem járult hozzá” – írta közleményében a szervezet.
A hatóságok szerint a rendőrök és a katasztrófavédelem szakemberei alapos szemlét tartottak a helyszínen. A rendőrök nyomokat rögzítettek, tanúkat hallgattak ki, és kamerafelvételeket elemeztek. Kihallgatták az elhunyt asszony volt férjét is, akitől a vizsgálatok érdekében DNS-mintát vettek, illetve lefoglalták az akkori ruháit. A begyűjtött bizonyítékok alapján megállapítható, hogy a férfi reggel elhagyta a lakást, amikor gyerekeit iskolába vitte, majd csak 13 óra után tért vissza, amikor a tüzet észlelte, és azonnal hívta a 112-es segélyhívót.
Az oltást követő helyszíni vizsgálat során nem találtak égésgyorsító jelenlétét, a tűzvizsgáló pedig megállapította, hogy a tűz az ágyban történő dohányzás miatt keletkezhetett. Az elhunyton soron kívül elvégzett igazságügyi orvosszakértői boncolás nem mutatott idegenkezűségre utaló nyomokat. Egyben jelezték, hogy szakértők bevonásával folytatják a vizsgálatot, mely során minden körülményt alaposan megvizsgálnak.
Ha önt vagy ismerősét erőszak éri a kapcsolatában, vagy ha valakiről úgy véli, emberkereskedelem áldozata lett, akkor hívja az Országos Kríziskezelő és információs Telefonszolgálatot a belföldről ingyenes 06-80-20-55-20 számon, vagy a nap 24 órájában ingyenesen hívható Áldozatsegítő Vonalat a 06-80-225-225-ös számon.
Személyesen az Önhöz legközelebbi Áldozatsegítő Központban kérhet segítséget, az Áldozatsegítő Központok címlistája ide kattintva érhető el. A NANE Egyesület bántalmazott nőknek és gyermekeknek szóló segélyvonala szerda kivételével minden hétköznap 18 és 22 óra között ingyenesen hívható a 06-80-505-101-es telefonszámon. Online bántalmazás vagy visszaélés esetén a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság által működtetett Internet Hotline internetes tájékoztató és segítségnyújtó szolgálathoz bárki tehet bejelentést a bejelentőfelületen keresztül.