Egyértelműen hibázott a rendőrség, már az is gyanús volt, hogy egy szerdai halálesettel kapcsolatban már vasárnap kijelentették, hogy lezárták a vizsgálatot– jelentette ki a Patent Egyesület jogásza a Klubrádió Reggeli Gyors című műsorában.
Spronz Júlia felidézte, hogy az V. kerületi Stollár Béla utcában meggyilkolt nő már 2023 óta az egyesület ügyfele volt, és elsőként ők hívták fel a figyelmet a gyanús körülményekre. „Bicskanyitogató volt, hogy rögtön kizárták az idegenkezűséget, és a dohányzásra fogták a halálesetet. Az ilyen ügyeket általában hónapokig, de legalább hetekig szokták vizsgálni. Ami miatt hamar jöhetett a közlemény, az a nyilvánosság nyomása, kényszerhelyzetbe került a rendőrség – vélekedett.
Bocsánatot kért a rendőrség a lakástűzben meghalt nő ügyében folytatott kommunikációja miattFordulatot vett a nyomozás, a BRFK szerint mégis gyilkosság áldozata lett az V. kerületben holtan talált japán nőKitért arra is, hogy a japán asszony megegyezéssel vált el korábbi férjétől, a gyerekek esetében heti váltásos elhelyezésben állapodtak meg. Ugyanakkor a férfi gyorsan újraházasodott, majd elhagyta az országot, ezzel ellehetetlenítve a nő életét, aki család, munka és bevételi forrás nélkül maradt Magyarországon. Az ír férfi nem engedte, hogy volt felesége és a gyerekek visszatérjenek Japánba, ráadásul még olyan döntésekben is vétójogot gyakorolt, mint például az iskolaválasztás.
150-200 ember gyűlt össze gyertyát gyújtani a lakástűzben meggyilkolt japán nő emlékéreSpronz Júlia felidézte, hogy az elmúlt fél évben a nő legalább ötször fordult a rendőrséghez. Először azért, mert a volt férj ellopta a laptopját, és visszaélt az ott tárolt adatokkal: különféle tranzakciókat kezdeményezett. Amikor emiatt bement feljelentést tenni, közölték vele, hogy nem szükséges minden alkalommal személyesen megjelennie, e-mailben is jelezheti a problémáját. Ezt követően háromszor küldött e-mailt, majd novemberben – amikor a férfi egy levélben halállal fenyegette – ismét személyesen fordult a rendőrséghez. Ezután kapott egy, a feljelentését elutasító határozatot.
A szakértő kifejezte reményét, hogy megtörténik az a vizsgálat, amelyet a rendőrség keddi sajtótájékoztatóján ígért, vagyis kivizsgálják, miért kezelték félre az ügyet. Ugyanakkor fontosnak nevezte, hogy ne csupán egyéni felelősöket keressenek, hanem rendszerhibaként kezeljék az esetet, mivel a meggyilkolt nő ügye nem egyedülálló. Ez az ügyfélkezelés elfogadhatatlan, a rendőrségnek újra kell gondolnia ezt a magatartást. A tragédia miatt – tette hozzá – most nagyobb figyelem irányul a problémára, ezért tiltakozó akciókat szervez majd a Patent Egyesület. Addig nem nyugszunk, amíg nincs látható eredmény - nyomatékosította Spronz Júlia.
Saját szülei is rajta voltak a lakástűzben meggyilkolt japán nő volt férjének a halállistájánHa önt vagy ismerősét erőszak éri a kapcsolatában, vagy ha valakiről úgy véli, emberkereskedelem áldozata lett, akkor hívja az Országos Kríziskezelő és információs Telefonszolgálatot a belföldről ingyenes 06-80-20-55-20 számon, vagy a nap 24 órájában ingyenesen hívható Áldozatsegítő Vonalat a 06-80-225-225-ös számon.
Személyesen az Önhöz legközelebbi Áldozatsegítő Központban kérhet segítséget, az Áldozatsegítő Központok címlistája ide kattintva érhető el.A NANE Egyesület bántalmazott nőknek és gyermekeknek szóló segélyvonala szerda kivételével minden hétköznap 18 és 22 óra között ingyenesen hívható a 06-80-505-101-es telefonszámon.
Online bántalmazás vagy visszaélés esetén a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság által működtetett Internet Hotline internetes tájékoztató és segítségnyújtó szolgálathoz bárki tehet bejelentést a bejelentőfelületen keresztül.