A kiskereskedelmi forgalom tavaly decemberben 1,2 százalékkal csökkent a novemberihez képest és csupán 0,1 százalékkal volt magasabb az előző év decemberinél. Egész évet vizsgálva a forgalom 2,6 százalékkal nőtt – közölte a KSH. Nem csupán ezt a kiábrándító adatot tette közzé a hivatal, hiszen azt is jelezte, hogy az ipari termelés decemberben 5,3 százalékkal maradt el a 2023 decemberéhez és 1,8 százalékkal az előző havival összevetve. Így egész évben a magyar ipar termelése 4 százalékkal zsugorodott, miközben 2023-ban is mérséklődött a szektor, akkor 5,5 százalékkal. E szerint tehát két év alatt 9,5 százalékkal csökkent az ágazat termelése. Ez markáns eleme annak, hogy a hazai GDP az elmúlt két évben alig fejlődött.
Az elemzőket ezzel együtt nem az ipari termelési adatok, hanem a gyenge karácsonyi kiskereskedelmi forgalom lepte meg, hisz az év utolsó hónapjában még kevesebbet költöttek a magyarok, mint novemberben, ami talán az előrehozott vásárlásokkal magyarázható.
A KSH közleményében a gyenge decemberi forgalmat az erősödő kiutazó turizmussal magyarázta, ami annyit jelent, hogy a magyarok a gyenge forint ellenére a jóval olcsóbb környező országokban vásárolták meg a karácsonyi ünnepre valókat. Ma már nem csak Romániában, de például az élelmiszereket tekintve Ausztriában is olcsóbb bevásárolni, az alacsonyabb forgalmi adók miatt.
Második éve zsugorodik a magyar ipar, erre a rendszerváltás óta nem volt példaNagy Márton nem lát abban semmi problémát, hogy magyarok külföldön költik el jövedelmüket, sőt ezt mint kedvező jelenséget igyekszik magyarázni. A nemzetgazdasági miniszter a közleményében arról írt, hogy kiskereskedelmi forgalom decemberi esése szerinte átmeneti jelenség, ugyanis a karácsonyi hatnapos hosszú hétvégét kihasználva a magyarok rekordszámban utaztak külföldre, ami mérsékelte a kiskereskedelem december végi teljesítményét. E szerint nem a bevásárlóturizmus felfutásáról van szó.
Egyre csökken a foglalkoztatottak számaAhogyan azt már a negyedik negyedéves GDP adatból sejteni lehetett, a decemberi gazdasági teljesítmény nem sikerült erősre – írta értékelésében Virovácz Péter. Az ING Bank vezető elemzője szerint ezt támasztja alá a decemberi forgalomcsökkenés a boltokban. Az összkép tehát mit sem változott: 2024 egészében lényegében a 2021. évi teljesítménye körül teljesített az egész kiskereskedelem, erre volt elegendő az éves 2,6 százalékos forgalombővülés. A várhatóan továbbra is magas reálbérnövekedés és az idei év első felében érkező jelentős kifizetések a lakossági állampapírok esetében adhat lökést a fogyasztásnak. Ugyanakkor az első adatok azt mutatják, hogy a lakosság a vártnál nagyobb arányban fordítja megtakarításra ezeket a kifizetéseket, vagyis könnyen lehet, hogy a reméltnél gyengébb lesz a fogyasztás felfutása.