A hazai kormánymédia kritika nélkül vette át a Trump-adminisztráció narratíváját az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége, a USAID tevékenységével kapcsolatban. Állításuk szerint az ügynökség által támogatott programok ideológiai töltetűek és az előző kormányzattal azonosított progresszív, woke, gender és egyéb jelszavakkal illetett liberális propagandát terjesztik partnereiken keresztül.
A valóság ezzel szemben az, hogy a befagyasztott USAID segélyprogramok hosszú évek óta sokrétű közösségépítő és civil társadalmat erősítő kezdeményezést támogattak hazánkban, a régióban és világszerte. Ilyen például az Orbán-kormány által 2019-ben létrehozott Hungary Helps ügynökség, amely az MTI 2019 áprilisi közleménye szerint a USAID-del kötött megállapodásnak köszönhetően tudta elindítani az üldözött keresztényeket segítő globális programjait öt közel-keleti és két szub-szaharai országban. Ezek a konfliktuszónákban vagy katasztrófa sújtott területeken élő keresztény közösségek közösségek újraépítését és helyben maradását célozzák.
A program megvalósításával a magyar kormány Azbej Tristan KDNP-s államtitkárt bízta meg, abban az időben is Donald Trump volt az amerikai elnök.
A források etnikai és kulturális háttérre tekintet nélkül minden pályázó számára nyitva álltak. A 2003-ban, George W. Bush elnöksége idején indított regionális Roma Integrációs Program Magyarországon kívül még Csehországban és Szlovákiában négy év alatt összesen 2,8 millió dollárt fordított a cigány kisebbség támogatására. 2008-ban a USAID több tízezer dollár értékben ajándékozott informatikai eszközöket és irodabútorokat a Fővárosi Cigány Önkormányzat újonnan kialakított központja számára.
Magyarországi egészségügyi fejlesztésre is jutott pénz a USAID támogatások odaítélésekor. 2003 márciusában indult el az Amerikai-Magyar Egészségügyi Együttműködés nevű projekt. Ebben a pécsi székhelyű Egészséges Városok Magyarországi Szövetsége és a pennsylvaniai központból működő Egészséges Közösségek Intézete a nők reprodukciós egészségének megőrzését tűzte ki célul.
Elon Muskot nem érdeklik az alkotmányos aggályok, leépíti az Egyesült Államok külföldi segélyprogramjaitAz amerikai segélyprogramok sokrétű profiljába a mezőgazdaságot fejlesztő projektek is beletartoztak. 2013-ban, Barack Obama elnöksége alatt, a USAID támogatásával írták alá három bácskai település, Szabadka, Magyarkanizsa és Zombor együttműködéséről szóló megállapodását. A projekt célja a mezőgazdasági termékek begyűjtésének, csomagolásának és szállításának hatékonyabbá tétele volt.
Lapunk megkérdezett Magyarországon ma működő civil szervezeteket, hogy miként érinti őket az amerikai segélyprogramok befagyasztása. A magyarországi Amnesty International kutatási vezetője, dr. Hacsi Gábor e-mailben fejtette ki, hogy jelenleg nincs futó USAID projektjük, ezért közvetlenül nem érinti őket a támogatások felfüggesztése. Ugyanakkor a civil partnereik kapacitásainak csökkenése, valamint a civil tér és a szabad média lehetőségeinek szűkülése révén közvetve rájuk is hatást gyakorol a washingtoni döntés.
Ligeti Miklós, a korrupció ellen küzdő Transparency International Magyarország jogi igazgatója szerint komoly kihívást jelent számukra a pénzek felfüggesztése. A kieső forrásokra vonatkozóan nem tudott, de nem is akart pontos számokat mondani, ugyanis nem szeretné, hogy „a túloldalra sodródott laptársak ezen ugráljanak”, de arra is felhívta a figyelmet, hogy a már hivatalosan odaítélt pénzek kifizetése egyelőre csak átmeneti jelleggel szünetel. Ligeti azonban fanyar humorral biztosította lapunkat afelől hogy a Transparency hatékonyabb lesz a befagyasztás miatt esetleg elmaradt források pótlásában, mint a magyar kormány.