Az izraeli hadsereg (IDF) teljes kivonása a Netzarim folyosóról „a palesztin nép elleni megsemmisítési háború céljai kudarcának folytatását jelzi”, a kitelepített palesztinok visszatérése otthonaikba, valamint a túsz- és fogolycsere folytatása cáfolja Benjámin Netanjahu „hazugságát” az enklávéban elért izraeli győzelemről – olvasható a gázai övezetet uraló Hamász által vasárnap kiadott, az Al Dzsazíra által idézett közleményben. A palesztin terrorcsoport annak kapcsán reagált, hogy az IDF vasárnap teljesen kivonult a gázai övezetet kettészelő, a háború elején biztonsági, militarizált zónaként létrehozott mintegy 6 km széles Netzarim folyósóról. Ez a Dohában január 19-én elfogadott tűzszüneti egyezményben elfogadott egyik feltétel, a Hamász ezt használja kommunikációs fegyverként és ünnepeli újabb izraeli kudarcként.
Ez azonban csak az egyik ok, amiért sok izraeli és közel-keleti biztonsági szakértő egyre inkább a tűzszüneti és túszegyezmény összeomlását valószínűsíti.
Benjamin Netanjahunak és kormányának sem áll érdekében a gázai rendezés.
A dohai tárgyalásoknak múlt hétfőn kellett volna folytatódniuk, az egyezmény második és harmadik szakaszának részleteiről, de Benjamin Netanjahu amerikai útjára hivatkozva hazatértéig nem küldött delegációt a katari fővárosba. Szombaton, az ötödik túsz- és fogolycsere után utazott el az izraeli tárgyalócsoport, de csak üres mandátummal, azaz döntési felhatalmazás nélkül, a technikai kérdésekről tárgyalni. Márpedig a továbblépés nem technikai, hanem politikai döntést igényel, hiszen az az IDF teljes kivonását jelenti Gázából, illetve a majdani palesztin állam létrehozását célzó első lépéseket. Netanjahu múlt héten, amerikai tartózkodása idején, az egyetlen általa nem bojkottált izraeli csatornának, a 14-esnek nyilatkozva leszögezte, hogy szó sem lehet palesztin államról, mert az szerinte veszélyeztetné Izraelt. „Volt egy palesztin állam, Gázának hívták. A Hamász vezette Gáza palesztin állam volt, és nézzék, mit kaptunk – a holokauszt óta a legnagyobb mészárlást” – mondta a miniszterelnök, aki Donald Trumphoz hasonlóan rendkívül ötletgazdaggá vált. Netanjahu, holott tudja, hogy egy szaúdi-izraeli normalizáció feltétele a palesztin állam létrehozása, azt mondta: “Úgy gondolom, hogy a béke Izrael és Szaúd-Arábia között nem csak megvalósítható, de szerintem meg is fog történni”. A szaúdi külügy azonnal tiltakozott, de az interjú arab államok sorának tiltakozását is kiváltotta. Netanjahu ugyanis többek között azt mondta, Szaúd-Arábiában kellene létrehozni a palesztin államot, hiszen az olajkirályságnak van elegendő területe ahhoz, hogy a palesztinoknak államot biztosítson.
A Hamász felfüggeszti a túszmegállapodást IzraellelIzrael visszaküldi tárgyalóit Katarba a tűzszünetről szóló egyeztetések következő szakaszáraAz sem a gyors rendezés jele Netanjahu részéről, hogy lecserélte tárgyalócsapatának vezetőit, a Moszad igazgatóját, David Barneát és Ronen Bart, a Sabak belbiztonsági szolgálat főnökét, akik a korábban kirúgott Joav Gallant védelmi miniszterhez hasonlóan a mielőbbi megállapodást szorgalmazták és azon az állásponton voltak, hogy a túszok kimentése minden prioritást felülír. Izraeli sajtóinformációk szerint eközben a Trump adminisztráció azt szeretné, ha a mindeddig katari-egyiptomi közvetítéssel, de amerikai jelenlét mellett zajló Izrael-Hamász tárgyalások irányítását Trump megbízottja Steve Witkoff venné át.
Izraelben viszont nő az aggodalom, főképp a szombati túszcsere után. A 491 nap után hazatért három férfi állapota valósággal sokkolta a zsidó állam lakóit, hiszen úgy néztek ki, mint a náci haláltáborok túlélői, ami egyértelmű jelzés az izraeli politikai élet felé, miszerint fogy az idő arra, hogy élő túszokat kapjanak vissza.
Donald Trump múlt héten felvetett közel-keleti Riviéra ötlete sem segíti a rendezést. Egyiptom február 27-re rendkívüli arab csúcstalálkozót hívott össze a kérdésben. A nemzetközi hírügynökségek által idézett kairói külügyminisztériumi közlemény szerint a találkozót „azután hívták össze, hogy Egyiptom az elmúlt napokban a legmagasabb szinteken kiterjedt konzultációkat folytatott az arab országokkal, köztük a csúcstalálkozót kérő Palesztinával, hogy foglalkozzanak a palesztin ügyet érintő legújabb súlyos fejleményekkel”. Az egyiptomi külügy, amely a gázai háborút lezáró tűzszüneti- és túsztárgyalások egyik közvetítője és kulcsszereplője, az első arab állam, amely elismerte Izraelt és normalizálta kapcsolatait a szomszédos zsidó állammal. Egyiptom kilépése a palesztin-izraeli közvetítésekből rendkívüli csapás lenne Izraelre, hiszen az akár a két ország közötti biztonsági együttműködést is maga alá temetheti. Mindenesetre ezen a héten Donald Trump fogadja II. Abdalláh jordániai királyt, majd Abdel Fattáh esz-Sziszi egyiptomi elnököt, és Washingtonba készül a térség kulcsszereplőjének számító Szaúd-Arábia külügyminisztere is.