Poklot ígért Donald Trump a Hamásznak, ha szombaton délig nem engedik el az összes izraeli túszt. Az amerikai elnök tegnap arra reagált, hogy a Gázát uraló palesztin terrorszervezet hétfőn bejelentette, hogy leállítják a túszok elengedését, a szombaton esedékes fogolycserére már nem kerül sor, mivel szerintük Izrael megsértette a tűzszüneti egyezményt, nem engedi át megfelelő mértékben a segélyszállítmányokat és nem szüntette meg a gázai lakosságot érő támadásokat. A terrorcsoport közlése szerint időben szóltak, hogy a közvetítők szombatig rábírják Izraelt kötelezettségének teljesítésére. Donald Trump azonban újabb, a megállapodásban nem szereplő feltételt szabott a minden túsz szombat délig való elengedésével, és azt mondta, ellenkező esetben a tűzszünetet meg kell szüntetni.
Az amerikai elnök kétségbe vonta a terrorszervezet szándékát az összes túszt szabadon engedésére vonatkozóan. Izraelben viszont sokan azt is kétségbe vonják, hogy Benjamin Netanjahu kormánya valóban végig kívánja vinni a tűzszünet második szakaszát is. A dohai megállapodás miatt ugyanis kilépett a koalícióból Itamar Ben Gvir szélsőjobb pártja és ugyanezzel fenyegetőzik a Becalel Szmotrich vezette szélsőjobb is, ami a kabinet bukását eredményezné. Netanjahu szélsőjobb koalíciós partnere a gázai háború újraindítását szorgalmazza a Hamász fogságában lévő túszok élete árán is. A miniszterelnök Trumtól várja a megoldást, az amerikai elnök fenyegetéseivel viszont egyre nyilvánvalóbbá teszi, hogy a tűzszünet folytatása a megállapodott keretek között lehetetlen.
Netanjahu tegnap összehívta a biztonsági kabinetet. Médiajelentések szerint a biztonsági kabinet egyhangúlag támogatja az amerikai elnök felhívását, hogy szombatig engedjék szabadon az izraeli túszokat a Gázai övezetből. Ugyanakkor támogatják Trump „forradalmi vízióját” is Gáza jövőjéről. Trumpnak a palesztinok kitelepítésével egybekötött gázai Riviéra ötlete általános felháborodást szült az arab világban, Izraelben is elsősorban a szélsőjobb lelkesedik a „forradalmi megoldásért”.
Netanjahu már hétfőn, a Hamász bejelentése után utasította a hadsereget, hogy erősítse meg állásait a Gázai övezetben és annak határain, és készüljön fel „minden forgatókönyvre”, ha a Hamász szombaton nem engedi el a túszokat. Ez azonban pánikot szült a túszok családjai körében, hiszen a háború kiújulása azt jelenti, hogy hozzátartozóik maradnak a Hamász fogságában. A túszok szabadulásáért harcoló családok és aktivisták tegnap a miniszterelnöki hivatal előtt tüntettek, autópályákat blokkoltak azt követelve, hogy a kormány ne bojkottálja a tűzszünetet és tegyen meg mindent a túszok kiszabadításáért.
Patrióta lett a Likud is
Megfigyelői státuszt kapott a Patrióták Európáért (PfE) pártcsaládban Benjamin Natanjahu Likud pártja. Az izraeli nagyobbik kormánypárt az első nem európai szervezet, amely ebben a minőségben csatlakozhat az Orbán Viktor által kezdeményezett új európai pártcsaládhoz– számolt be kedden a Jerusalem Post. Az izraeli konzervatív újság Herbert Kickl, az osztrák szabadságpárt vezetőjének az X-en közölt beszámolója alapján közölte a hírt. Eszerint az európai szélsőjobb vasárnapi madridi kongresszusán egyhangú döntéssel fogadták be a PfE családba Natanjahu pártját. A Jerusalem post megjegyzi: a Kickl vezette FPÖ álláspontja „problematikus” az Ausztria második világháborús múltjával kapcsolatos felelősség kérdésében. A most zajló kormányalakítási tárgyalások során az FPÖ elutasította, hogy az új kormány programjába bekerüljön egy olyan bekezdés, amely a Sebastian Kurz által kezdeményezett Izraellel szemben barátságos osztrák politika folytatását vállalta volna. A szélsőjobb osztrák párt blokkolja egy ausztriai holokausztmúzeum létrehozását, valamint a helyi zsidó közösségnek nyújtott pénzügyi kormányzati támogatásnak az inflációhoz való igazítását is, emlékeztet az izraeli konzervatív lap.
A Patrióták tavaly júliusi megalakulásakor már kiderült, hogy a cseh neonáci Filip Turek és pártja, az Eskü és Motorosok nevű alakulat is tagja az új pártcsaládnak.