Huszonkét páláyzat érkezett az első körben meghirdetett 8 kastélyra – vette észre a 444 Lázár János bejelentését a már korábban is nagy vihart kavart pályázatokról. Az építési és közlekedési miniszter péntek esti Facebook-videójában azt mondta, a pályázatokkal magántőke és az önkormányzatok arra vállalkoznak, hogy ezeknek a kastélyoknak a működtetését, üzemeltetését és elsősorban fejlesztését átveszik az államtól, és jó gazdái lesznek az épületnek.
LázárJános közlése szerint most csak négy kastélyt osztottak ki, így a nádasdladányi Nádasdy-kastély a Richter működtetésébe, a bajnai Sándor-Metternich-kastély a a MOL Új Európa Alapítványhoz, a Majki Kamalduli Remeteség és Esterházy-kastély az oroszlányi önkormányzathoz kerül, a szabadkígyósi Wenckheim-kastélyt pedig a hódmezővásárhelyi önkormányzat nyerte el.
A portál felidézte, hogy Márki-Zay Péter polgármester vezetett testület tavaly októberben azzal a jelszóval döntött a pályázat beadásáról, hogy megakadályozza egy újabb magyar kastély ellopását. Lázár Jánost most külön megköszönte a „magyar adófizetők nevében a hódmezővásárhelyiek nagyvonalúságát, hiszen a hódmezővásárhelyi adófizetők a szabadkígyósi kastélyt a saját forrásaikból tartják fenn”. A polgármester korábban azt mondta, nem fognak eladósodni, mert okosabbak, és nem lopnak. Szerinte ennél jobb beruházást jelenleg nem tud elképzelni az önkormányzat számára, gazdasági szempontból is jó döntés a kastély örökbefogadása. Az XIX. századi épület állapotáról Lázár korábban azt mondta, hogy annak emelete és melléképületei további felújítást igényelnek, ami csaknem nyolcmilliárd forintot venne igénybe.
Lapunk augusztus végén ismertette listát a kastélyokról, amelyek privatizációjától az Orbán-kormány azt reméli, hogy külső források bevonásával újulhat meg a kulturális és építészeti örökség. Kastélyok magánkézbe adására az a törvény ad lehetőséget, amelyet Novák Katalin volt köztársasági elnök 2023 vége felé visszadobott, és ahelyett, hogy aláírta volna, elküldte az alkotmánybíróságnak, amely a jogszabály egyes részeit 2024 januárjában alaptörvény-ellenesnek is nyilvánította. A módosított törvényt végül 2024 júniusában fogadta el a parlament, ugyanakkor idén február elején lapunk is írt arról, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) nyomozást indít Lázár János kastélytörvénye miatt. Az ügyben Molnár Csaba, a DK EP-képviselője tett feljelentést.
Itt a lista a kastélyokról, amelyeket Lázár János magánkézbe adna, tízmillióba kerül megnézni a papírjaikatNyomozást indít Lázár János kastélytörvénye miatt az OLAFLázár János csaknem 40 további kastélyt is meghirdet, NER-es cégekre is számít