Ruszin-Szendi Romulusz;TISZA Párt;

- Ruszin-Szendi Romulusz: Rendkívül megalázó, hogy főtisztek azon gondolkodnak, milyen szakmát tanuljanak

A volt vezérkari főnök a Tisza Párt kongresszusán tartott beszédet. Szerinte a Magyar Honvédségben ma a kirúgástól való félelem az úr, az illegális migrációt nagyobb fenyegetésnek tartja az orosz-ukrán háborúnál, „színpadon ugráló fülbevalós bohócok” pedig aligha fognak fiatalokat vonzani a seregbe. Hatalmas ovációt kapott.

Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök, a Magyar Honvédség egykori parancsnoka is részt vesz a Tisza Párt szombaton a Hungexpón zajló kongresszusán – derül ki a lapunkhoz is eljuttatott közleményből. 

Korábban az állami média szellőztette meg, hogy Ruszin-Szendi Romulusz a Tisza Párt mellé szegődik, szombaton bemutatkozhat az ellenzéki párt szakpolitikai tanácsadójaként. Szombaton a kongresszusi beszédét azzal kezdte, hogy jelenlegi  kormányzat úgy tűnik, hogy elfelejtette azt az alapelvet, hogy senkit nem hagyunk hátra, és ezt a katonák, az egyenruhások minden nap a saját bőrükön érzik. Szerinte a Magyar Honvédségben eluralkodott a félelem, annak legalábbis, amikor egy katonát egyik napról a másikra kirúghatnak, az az üzenete, hogy kuss, senkinek legyen véleménye, hajtsa végre az utasítást, máskülönben kifelé. Magyarországon ma kirúgnak azért katonákat, mert áthelyezeskor azt mondják, nem szeretnének menni.

Rendkívül megalázó, hogy főtisztek azon gondolkodnak, milyen szakmát tanuljanak, amellyel eltarthatják a családjukat, ha netán kirúgják őket. Több ezer főért felelős katonák járnak villanyszerelő, meg burkoló tanfolyamra.

Ruszin-Szendi Romulusz szerint a magyar vezetés egyszerűen nem ismeri a szervezeti kultúrát, amire ékesszóló példa ilyen volt a honvédségi fiatalítási kampány is. A toborzás sincs rendben, van, aki azt azt hiszi, hogy „fülbevalós bohócok a színpadon ugrálva” majd vonzani fogják a fiatalokat a seregbe. Drága urak, szólni kéne nekik, hogy a feudalizmusnak vége van – mondta arról, hogy ma a tartalékosi rendszerben pénzért lehet rendfokozatot venni.

Ami a konfliktusokat illeti, Ruszin-Szendi Romulusz úgy látja, Magyarországot katonailag a NATO keleti-, illetve déli fenyegetettsége érintheti. Ami az előbbit illeti, beszámolt arról, hogy két és fél éve végigjárta az orosz-ukrán háborúban a frontot, tárgyalt ukrán katonai vezetőkkel is. Eltérő álláspontok vannak arról, hogy ez a háború elérheti-e Magyarországot, az ő benyomása az, hogy nem. Szerinte nem kérdés, hogy ki kell maradnunk az orosz-ukrán háborúból, az pedig

nagyon fontos, hogy legalább a mindennapi öldöklés fejeződjön be. 

Amit elfelejtünk nagyon sokszor, az az, hogy ott nap mint nap emberek halnak meg. Akik stratégiát gyártanak az óceán két partján, azoknak Ukrajna csak valami a nagy tervben. De az ukrán emberek, az orosz emberek, akiknek a fronton egymás szemébe kell, hogy nézzenek, és köztük a magyar emberek, mert a kárpátaljai magyaroknak be kell vonulniuk és harcolniuk kell – az életüket és a családok életét próbálják védeni, és veszélyben vannak – emlékeztetett. Ő egyébként a NATO déli fenyegetettségét, az illegális migrációt sokkal nagyobb veszélynek tartja. – Látjuk, hogy mi történik Európa nagyvárosaiban, látjuk ott a társadalom reakcióit – célzott a müncheni, a magdeburgi és a többi merényletre. Álló tapsot, hatalmas ovációt kapott a beszéde után

A volt altábornagyot 2021.  június 3-i hatállyal Áder János akkori köztársasági elnök nevezte ki a Magyar Honvédség élére. Bár mandátuma csak 2026. május 31-én járt volna le,  Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter által elindított fiatalítási hullám keretében 2023. április 27-én menesztette Novák Katalin akkor köztársasági elnök. Két hónappal később, 2023. június 23-án Ruszin-Szendi Romolusz le is szerelt. Menesztése után felröppent, hogy diplomáciai megbízatást kap, például az Egyesült Államokban, szóba került, hogy egy afrikai ország magyar nagykövetségére küldik, majd az is, hogy Törökországba megy az ankarai magyar külképviselet élére nagykövetnek, de ezekből végül semmi sem lett. Lapunknak a távozása után adott egy interjút arról, hogy amíg a politikusok négyévente változhatnak, a katonák ugyanazok maradnak, ő pedig nyugodtan borotválkozik. 

Beszédében elmondta, hogy az állami sportirányítás szerinte kaotikus, átláthatatlan, a döntések sokszor egy emberen, a miniszterelnökön múlnak.