A boszniai ügyészség a maximálisan kiszabható, öt évig terjedő börtönbüntetést kérte szerdán Milorad Dodikra, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke elleni bírósági eljárás során.
A szövetségi ügyészség 2023 augusztusában emelt vádat Dodik ellen a büntető törvénykönyv azon pontja alapján, amely szerint hat hónaptól öt évig terjedő börtönbüntetésre ítélhető és hivatali tevékenységeitől akár tíz évre is eltiltható az a hivatalos személy, aki nem tartja be, nem hajtja végre vagy akadályozza a nemzetközi közösség főképviselőjének döntéseit. A tárgyalást többször elhalasztották.
A boszniai Szerb Köztársaság elnökét azzal vádolják,
hogy nem hajlandó figyelembe venni Christian Schmidtnek, a nemzetközi közösség főképviselőjének döntéseit, mert aláírta a nemzetközi főképviselő intézményének és hatásköreinek elutasításáról szóló törvényt.
A büntető törvénykönyv vonatkozó pontját éppen Christian Schmidt módosította, a döntés hátterében pedig a boszniai szerb politikusok kijelentései és lépései álltak. Milorad Dodik azt állította, hogy a vádhatóság politikai nyomásra állította össze az ellene felhozott vádakat.
Nedim Cosic ügyész azt kérte szerdán, hogy Milorad Dodikot öt év börtönbüntetésre ítéljék, valamint tiltsák el tíz évre a közhivatal tevékenységtől. Az ügyész ugyanezt a büntetést kérte az ügy másik vádlottjára, Milos Lukicra, a boszniai szerb hivatalos közlöny igazgatójára, aki a nemzetközi főképviselő döntését figyelmen kívül hagyva megjelentette a közlönyben a Dodik által szignált törvényeket. Szerdán várhatóan a védelem is elmondja a zárszót,
ezt követően pedig három napon belül ítéletet hirdetnek.
Bosznia-Hercegovina politikai és alkotmányos berendezkedését a boszniai háborút lezáró 1995-ös daytoni békemegállapodás határozza meg. Ennek értelmében az ország két részből áll, a boszniai Szerb Köztársaságból és a Bosznia-hercegovinai Föderációból. A nemzetközi közösség főképviselőjének intézményét is ekkor hozták létre, a megbízottnak joga van törvényeket hozni, illetve felfüggeszteni.
Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke három évtizede azt hirdeti, hogy a boszniai Szerb Köztársaságnak függetlenné kell válnia, Bosznia-Hercegovina pedig szerinte államként működésképtelen. A boszniai szerb parlament az utóbbi években megszavazta saját védelmi, igazságügyi és adórendszerének bevezetését, a szövetségi intézményrendszerből történő kilépést, illetve saját választási törvényt fogadott el, ami súlyos belpolitikai feszültségekhez vezetett.
Újabb szankciókkal sújtja Orbán Viktor boszniai szerb szövetségesének köreit az Egyesült ÁllamokSzijjártó Péter szerb nyelven tartott beszédet Milorad Dodik kampányzárójánKezd kínos lenni, már otthon sem kedvelik Orbán Viktor szerb barátjátOrbán Viktor kitüntetője, a boszniai szerb elnök és a parlament is tagadja a srebrenicai népirtást Olyan kitünetést adott Milorad Dodik Orbán Viktornak, melyet egy éve még Vlagyimir Putyin kapott meg