összeférhetetlenség;Donald Trump;Elon Musk;

Trump és Musk barátsága komoly jogi aggályokat vet fel az üzletembernek nyújtott állami támogatások jogszerűségét illetően

Elon Musk összeférhetetlenségi mutatói

Miután az üzletember támogatta és továbbra is támogatja Donald Trumpot, szerepet kapott a kormányban az állam működési költségeinek lefaragását intéző hivatal élén. Ez azonban aggályokat vet fel a vállalkozásai miatt. 

Nyilván nem véletlen, hogy Elon Musk elvállalta Donald Trump kormányában egy olyan program kivitelezésének vezetését - a kiadások csökkentését több milliárd dollárral - amelynek révén az az állam jutna felszabaduló forrásokhoz, amely a végén őt is támogathatná: ő a Department of Government Efficiency (DOGE), az Állami Hatékonysági Hivatal egyik vezetője Vivek Ramaswamy, egyik másik milliárdos üzletember mellett. A hivatal kvázi minisztériumként működik, de hivatalosan Musk nem alkalmazott ott, munkáját fizetés nélkül végzi, a Fehér Ház közleménye szerint formálisan ő maga nem hoz kormányzati döntéseket.

Elon Musk legnagyobb álma a Mars-utazás, ez a kitűzött, valódi célja a SpaceX nevű űrvállalatának is, amelynek legfontosabb feladata olyan rakéta valamint űreszközök megépítése, amelyekkel belátható időn belül - ami akár csak egy-két év is lehet - embereket lehet eljuttatni a Marsra. Ehhez azonban még a világ leggazdagabb emberének vagyona is kevés lehet; az egyik legfőbb oka - nem túl nehezen elképzelhető módon - annak, hogy Musk igyekezett kormányzati szerepet is vállalni az lehet, hogy a tűzhöz közel kerülve állami támogatásokat - a Mars-álomban Trump is osztozik -, megrendeléseket és így forrást is szerezzen a nagy vállalkozás megvalósításához.

Azonban egy szövetségi törvény egyértelműen kimondja, hogy ilyen tanácsadó testület működését nem befolyásolhatja semmilyen egyéni érdek, miközben Muskot vállalkozásai révén rengeteg szál köti a szövetségi kormányzathoz, tucatnyi minisztériummal és hivatallal van kapcsolata. Több szövetségi vizsgálat folyik ellene, de Trump megvédte, amikor azt mondta, biztos benne, hogy Amerika érdekeit messze a vállalkozásai elé helyezi.

De melyek ezek a vállalkozások és hol lehetnek ütközések állami hivatalokkal?

A Teslát ma már mindenki ismeri, amikor Muskot még nem támadták DOGE által kezdeményezett kirúgások, pénzelvonások miatt, a Tesla tőzsdei értéke 1,25 billió dollár volt, több, mint a többi amerikai autógyáré együttvéve. A decemberi csúcs óta azonban a Tesla részvényeinek értéke folyamatosan és meredeken zuhan, jelenleg 706 milliárd dollár az értéke. Emellett a Tesla egyik nehézsége a biztonsággal kapcsolatos: a Nemzeti Országúti Közlekedésbiztonsági Hivatal 2021 óta vizsgálja az autók önvezető rendszerét, amelyek hiányosságai több súlyos balesetet okoztak. De megkerüli a Tesla a munkaügyi törvényeket is, az egyetlen autógyár, amelyben nem működik szakszervezet, egy X-posztban Musk arról, beszélgetett Trumppal, hogy kirúgja a sztrájkoló munkásokat, ami törvénytelen.

A SpaceX-nek, Musk űrvállalatának az értéke az elmúlt több, mint egy évben megduplázódott, 350 milliárd dollárra nőtt, amit az elemzők Musk Trumphoz fűződő kapcsolatának tulajdonítanak. A SpaceX-től is rúgott ki munkatársakat Musk, amit az NLRB - független munkajogi szervezet - törvénytelennek minősített. Musk az év elején válaszul megkérdőjelezte, hogy az NLRB alkotmányosan működik-e. A SpaceX az elmúlt években 15 milliárd dollár megrendelést kapott a szövetségi kormánytól, Musk további milliárdokra számít a NASA-tól a Hold-programban való részvételért, a Védelmi Minisztériumtól a műholdas kommunikációs szolgáltatásokért és a Nemzeti Kommunikációs Bizottságtól a Starlink-rendszer kiépítéséért, amivel a távoli, ritkán lakott vidékek ellátását internettel lehet megoldani az Egyesült Államokban is. Eközben az FAA, a repülési hatóság környezetvédelmi szabályozások figyelmen kívül hagyása miatt támadja a SpaceX-et, amit Musk azzal utasít el, nézzenek inkább Boeing dolgai után. Mind a NASA, mind az FAA állami bevételei függhetnek Musktól.

Az X - a volt Twitter - szabályzók szerinti működése is megkérdőjelezhető, a szabad szólás jogát maximlizáló Musk módjával korlátozza - lényegében fizetéshez köti - a gyűlöletbeszédet a platformon. De már a vásárlás körülményei is ütköztek a részvényekre vonatkozó törvényekkel, egy X-videóban Musk még tavaly azzal viccelődött Tucker Carlsonnal beszélgetve, hogyha nem Trump nyer, akkor mehet a börtönbe. A hirdetők elpártolása több millió dollár veszteséget okozott az X-nek, ezt ellensúlyozandó, rögtön a választások után közölték, a felhasználók adatait eladhatják reklámzóknak, politikai szereplőknek. Ez is vizsgálatot vonhatna maga után a kormányzati Pénzügyi Fogyasztóvédelmi Hivataltól, amelyet most már a kormány pénzelvonó és hatáskörcsökkentő intézkedései érinthetnek. Az NPR kérdésére ezzel kapcsolatban sem a Fehér Ház sem Musk nem reagált.

A negyedik vállalkozás, az xAI, a mesterséges intelligenciát fejleszti, értéke 50 milliárd dollár. A Fehér Ház félve attól, hogy az MI körüli tevékenységek, a képzése, működtetése komolyan sérthetik az egyéni adatbiztonsági és személyiségi jogokat, már 2022 szeptemberében javasolták egy MI Jogi Törvény megalkotását, ami az xAI-t is érintené. Emellett Musk azt tervezi, hogy az xAI működtetéséhez felépíti a világ legnagyobb szuperkomputerét Memphisben, és a már működő rész áramellátásához engedély nélkül beállított 14 gázgenerátort. A környezetvédelmi aktivisták a szabályok betartatását követelik, és környezeti rasszizmusról beszélnek, miután a generátorok feketék lakta környéken vannak.

Ötödször, szüksége volna Musknak állami engedélyekre az Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyeleti Hivataltól (FDA) a Neuralink kísérleteihez is. A vállalkozás az emberi agy és a komputerek összekapcsolásán dolgozik, az FDA kezdetben ezt megtagadta, tavaly azonban már enyhült szigorúsága, miközben a Neuralinket keményen bírálták a kegyetlennek tartott állatkísérletek miatt.

És végül: Elon Musk első milliárdjai az internetes bankolás feltalálásából - az ehhez szükséges számítástechnikai háttér, programok kidolgozásából - származnak. Az ötletét ugyan eladta, de a PayPal fizetés egyik kidolgozójaként is ismert, és bár a kriptovaluta ötlete nem az övé - mint azt megjelenésekor gyanították -, lelkes híve annak. A Biztonsági- és Tőzsdefelügyelet (SEC) a kriptovaluták (bitcoin, ethereum, dogecoin) szabályozását is tervezi. Mivel átláthatatlanok a bitcoin ügyletek, sok a csalás használatuk révén, a pénzmosás eszközei is, akár a terrorizmust is lehet támogatni kriptovalutával, és az adóhivatal sem lát rá a nyereségekre, veszteségekre. Több szervezet is foglalkozik a visszaélésekkel, ha Musk beleszólhat költségvetésükbe, azzal direkt és aránytalan mértékben hatna saját pénzügyleteire.

A CBS megkérdezte Muskot a DOGE élén játszott szerepéről és arról, ez hogyan egyeztethető össze a Tesla és a SpaceX tulajdonosi szerepével - amelyek milliárdos állami támogatásokat kapnak - fennálló összeférhetetlenségével kapcsolatban. A milliárdos azt válaszolta, a hivatal működése transzparens. – Minden jól látható, észrevesznek-e valamit vagy nem, amiből a vállalataimnak haszna van? - reagált kérdéssel a kérdésre.

A művelet idejére a rendőrség kiürítette a rétsági kormányablakot, valamint a polgármesteri hivatalt.