Munkalátogatásra érkeztek Magyarországra a holland parlament európai ügyek bizottságának képviselői. A holland parlament honlapján is bejelentett látogatás kétnapos, péntek estig tart; a delegációt a parlamentben Tessely Zoltán az Országgyűlés azonos nevű bizottságának fideszes elnöke és Dudás Róbert, a bizottság jobbikos alelnöke fogadta – írja a hvg.hu. Emlékeztettek, az idelátogató képviselők a héten Bóka Jánosnak, az európai uniós ügyekért felelős miniszternek levelet is írtak, arra kérve a magyar kormányt, vonják vissza a gyülekezési törvény módosítását. Abban elítélték az LMBTQI+ közösség jogait érintő fejleményeket. A jogszabály ugyanis szerintük nem csak az alapvető emberi jogokat és szabadságjogokat sérti, hanem aláássa az Európai Unió alapvető értékeit is.
A két bizottság nagy találkozásáról a magyar testület fideszes elnöke posztolt is: „Az eszmecserén átbeszéltük az ukrajnai háborúval kapcsolatos aktuális témákat, legfőképpen a békekötésre irányuló kezdeményezéseket, az Európai Unió védelmének megerősítéséről szóló Rearm Europe tervet és az ezzel összefüggésben elfogadott országgyűlési politikai nyilatkozatot. Szó volt a migrációs paktum kezeléséről, a gyülekezési jogra vonatkozó hazai szabályozásról, az Európai Unió bővítéséről, valamint a 7-es cikk szerinti Magyarországgal szembeni eljárásról és a jogállamisággal kapcsolatos kérdésekről.”
Mint kiderült, a momentumos Cseh Katalinnal is összefutottak a holland politikusok, de ahogy írja, nem azért mintha meghívták volna, sőt Tessely Zoltán még csak nem is tájékoztatta őt az eseményről, pedig a volt EP-képviselő, aki Fekete-Győr András helyét vette át a parlamentben, maga is tagja a bizottságnak. – Mindössze a véletlennek és a nemzetközi kapcsolataimnak köszönhető, hogy a holland politikusok meghallgathatták más ellenzéki képviselők véleményét is – tette hozzá Cseh Katalin, aki DK-s képviselőtársával, Arató Gergellyel beszélt a delegációval, ahogy írta, az igazságról. A hvg.hu megemlíti azt is, hogy csütörtökön 22 magyarországi nagykövetség adott ki közös nyilatkozatot a békés gyülekezés és a véleménynyilvánítás szabadságáról. Ebben mind aggodalmukat fejezték ki a március 18-án elfogadott törvénymódosítás miatt.
Jövő héten Budapestre jön a jogállamiságért felelős uniós biztos, Tuzson Bencével és Polt Péterrel is egyeztetA jogállamiság helyzetét vizsgáló tényfeltáró delegációt küld Magyarországra az Európai ParlamentA holland védelmi miniszter közölte, hogy néha meg kell kerülni Magyarországot