Magyarország tavaiban, folyóiban és talajvizében is kimutatható a glifozát jelenléte – derül ki egy eddig nem publikált jelentésből, amelyet az Átlátszó szerzett meg.
Ez a vegyszer világszerte – így hazánkban is – a legnagyobb mennyiségben használt gyomirtó szer, amelyet házikertekben, mezőgazdasági területeken, valamint utak és vasutak mentén alkalmaznak. Mivel jól oldódik vízben, az öntözés és a csapadék hatására könnyen bejut a talajba, majd onnan eléri a felszíni és felszín alatti vízkészleteket, végső soron pedig akár az élelmiszerekbe és az ivóvízbe is bekerülhet.
A glifozát vízi élőlényekre gyakorolt káros hatása egyértelműen bizonyított, míg az emberi egészségre gyakorolt esetleges rákkeltő, hormonrendszert károsító vagy utódfejlődést befolyásoló hatásai egyelőre nem tekinthetők véglegesen igazoltnak.
Újabb bizonyíték a glifozát káros hatásáraAz Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) 2019-ben végzett országos vizsgálatában 1700 felszíni és 1200 talajvízmintát elemeztek. A talajvíz-minták 14 százalékában kimutatták a glifozátot vagy annak bomlástermékét, az AMPA-t, míg 2,5 százalékukban az érték meghaladta az elfogadott határértéket. A szennyezés nemcsak mezőgazdasági területeken volt jelen: például a Balaton-felvidék forrásvizeiben is kétszeres határérték-túllépést mértek olyan helyeken, ahol nincs közvetlen agrártevékenység.
Az Orbán-kormány állítólag megvédi a gyerekeket, de közben a hormonzavart okozó szerek betiltása ellen szavazKülönösen aggasztó, hogy jelentős mennyiségű szermaradványt találtak a vízművek által használt, akár 130–160 méter mély kutakban is – ezt a kutatók szerint megdöbbentő. Jelenleg sem Magyarországon, sem az Európai Unióban nincs kifejezetten a glifozátra vonatkozó határérték a talajvíz és a felszín alatti vízkészletek esetében. A szakemberek ezért az általános növényvédőszer-határértéket vették alapul, amely nem közvetlen egészségügyi határértéket, hanem a víz szennyezettségi állapotát tükrözi – figyelembe véve a környezetvédelmi és ivóvíz-hasznosíthatósági szempontokat.
A felszíni vizek esetében a minták háromnegyedében mutatták ki a glifozátot vagy annak bomlástermékét, és közel minden második minta koncentrációja meghaladta a határértéket.