Bár el nem szállt, a várakozásokat azért meghaladta az infláció – szeptemberben 1,4 százalék volt a pénzromlás mértéke, míg a piac 1-1,3 százalékot prognosztizált. Ez annyit tesz, hogy a fogyasztói árak egy hónap alatt 0,5 százalékot híztak. És persze az 1.4 százaléktól még senki nem kap a szívéhez, ám az intő jel, a szezonális hatásoktól megtisztított maginfláció 3 százalékról 3,5 százalékra kúszott.
Ami az úgynevezett szezonális hatásokat illeti, ide tartozik például az idényáras zöldségek, gyümölcsök olcsósága, illetve az is, hogy 2012-ben a két évvel ezelőtti aszály miatt elszálltak a mezőgazdasági portékák árai. Továbbá ide sorolható az üzemanyagárak változása: 2012 nyarára a világpiaci folyamatok csúnyán felhúzták a benzin és a gázolaj literenkénti tarifáját, amelyek most alacsonyabbak (szeptemberben mintegy 415-420 forintért tankolhattak autósok). A szolgáltatások és számos termék ára pedig nemes egyszerűséggel azért csökkent, mert a kereskedők így akarják legalább részben ellensúlyozni a fogyasztás visszaesését.
Már ahol tudják: ugyanis az áremelkedéshez jelentősen hozzájárult a pénzügyi szolgáltatások árának emelkedése, éves összevetésben 45,7 százalékos növekedést mutatott. És nem véletlenül: a különadók rendesen kivéreztették a banki zónát, ami többletkiadásait az emberekre próbálja átterhelni.
És a banki szolgáltatási tarifák várhatóan mindjárt ugranak még egy nagyot, hiszen november elsején a kormány rendezni kívánja a devizahitelesek ügyét, és egy esetleges forintosítás végképp falhoz nyomhatja a bankokat. Ezt támasztja alá, hogy egyetlen hónap alatt, augusztusról szeptemberre közel 14 százalékkal drágultak a banki szolgáltatások. az ok: augusztus 1-jén a tranzakciós illeték a készpénzfelvételnél a duplájára nőtt, a többi pénzügyi tranzakciónál a másfélszeresére, és a bankokat egy egyszeri adóval is sújtotta a kormány.