orosz;gazdag;szegény;oligarcha;

Alekszej Navalnij igazolványa, amely lehetővé tette számára az indulást
a moszkvai főpolgármester-választáson
FORRÁS: HONLAP N

- Milliomosok orosz társadalma

Az egyenlőtlen jövedelemelosztás tekintetében Oroszországnak sikerült megszereznie a világelsőséget. Bár ezt Moszkvában vitatják, azzal azonban senki nem vitatkozik, hogy hatalmas szakadék tátong a társadalom különböző rétegei között.

A Credit Suisse Research Institute nemzetközi szakértői kétszáz ország háztartását elemezték és arra a következtetésre jutottak, hogy 110 orosz oligarcha kezében összpontosul Oroszország gazdagságának 35 százaléka - idézte a felmérést az Argumenti i Fakti. Moszkvai szakértők arra hivatkoznak, hogy ezek a nagy különbségek csak a viszonylag fejlett országok között helyezik Oroszországot ilyen szégyenletes helyre, de ha a nagyon szegény államokkal vetik össze, például Ruandával, akkor a kép már árnyaltabb.

Akárhogy is van, azzal nehéz mit kezdeni, hogy a Credit Suisse kutatói 1986 olyan embert találtak Oroszországban, akinek a vagyona meghaladja az 50 millió dollárt, a dollármilliomosok száma ennél is lényegesen nagyobb: mintegy 84 ezer, s várhatóan a közeljövőben eléri a 133 ezret. A kutatók szerint a tehetősebbek érdekeit az állam védelmezi.

Felemás döntés Navalnij ügyében

Egy orosz fellebbviteli bíróság felemás döntést hozott szerdán az ismert ellenzéki, Alekszej Navalnij ügyében. Elismerte ugyan azon bírói döntés jogosságát, amely szerint csalás miatt elítélték a politikust, a rá kiszabott börtönbüntetést azonban felfüggesztette. Ez azonban azt jelenti, hogy aligha indulhat a következő, 2018-ban esedékes elnökválasztáson. Júliusban öt éves börtönnel sújtották, de később elengedték a jogerős ítélet megszületéséig. Navalnij tagadta a vádakat, s azt hangoztatta, politikai támadást indítottak ellene. A politikus meglepetésre 27 százalékot szerzett a szeptember 8-i moszkvai főpolgármester-választáson.

A szám akkor értékelhető igazán, ha azt is számításba vesszük, hogy a lakosság jelentős része hétköznapi megélhetési gondokkal küszködik. Az első negyedévben 2,6 százalékkal nőtt a létminimum alatt élők száma, ez a lakosságnak a 13,8 százaléka, 19,6 millió ember. A hivatalosan statisztikát azonban sokan vitatják, s ennél magasabbra helyezik a nélkülözők számát. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy a létminimumot irreálisan alacsony szinten állapították meg, amiből lehetetlen megélni. Egy 17 éves blogger, Vitalij Nyiskin még 2011-ben tiltakozásképpen bemutatta, hogyan nem lehet megélni ebből az összegből. Belebetegedett a kísérletbe, hogy a statisztikában szereplő összegből táplálkozzon, és valahogy életben tartsa magát. Magas azoknak az aránya is, akik nem a létminimumon élnek, de az étkezésen kívül gyakorlatilag már semmire nem telik a jövedelmükből.

A kialakult ellentmondásos helyzet okait nem nehéz megérteni, ha figyelembe veszzük, hogy a 90-es évek elején egyszerűen szétlopkodták a szovjet örökséget, s ez az állapot a mai napig fennmaradt. A moszkvai magyarázatok közé tartozik az is, hogy a szocializmusból a kapitalizmusba való átmenet csak nemrégiben ment végbe, s az átmeneti korszak minden ellentmondása és nehézsége tükröződik a nemzetközi kutatások eredményeiben. A kiegyenlítődésre még sokáig kell várni, évtizedekre lehet szükség ahhoz, hogy a leszakadt rétegek felzárkózzanak - már ha egyáltalán erre meg lesznek a feltételek.

Moszkvai elemzők arra is figyelmeztetnek, minden olyan törekvés, amely ezt a folyamatot mesterségesen próbálja meg felgyorsítani, csak újabb társadalmi feszültségekhez vezet. Gyorsítási szándékról nem nagyon beszélhetünk. A sokat keresők ma sokkal kevesebb adót fizetnek, mint külföldön a hasonló helyzetben lévő gazdagok. A legtöbb országban nem az a jellemző, hogy ugyanolyan százalékban fizet adót szegény és dúsgazdag. Az orosz adózási gyakorlatot amúgy is sok kritika éri. Ebben az évben 600 ezer magánvállalkozás szűnt meg, s a túlélők egy része csak a korrupciónak köszönheti fennmaradását. 

A mi bajunk nem az, hogy a gazdagok túl sokat keresnek, hanem az, hogy sokaknak igen alacsony a jövedelme - állítja egy moszkvai elemző és hozzáteszi: harcolni kellene a szegénység ellen. Ilyen kormányzati törekvések vannak ugyan, de mégis azok a hírek dominálnak, amelyek az ország fényűzően élő embereiről szólnak. A leggazdagabb oroszok listája 131 nevet tartalmaz, első helyen Aliser Uszmanov, acélmágnás, a Metallinveszt társtulajdonosa áll 19.8 milliárd dollárral. Ő egyben a Sunday Times leggazdagabb briteket rangsoroló listájának éllovasa is. A legszegényebbekről lista nem készült.

Az év végéig várhatóan 457 ezer tibeti fog a szegénységi küszöb alatt élni, ami azt jelenti, hogy az elmúlt három évben 45 százalékkal csökken a számuk - közölte az autonóm terület illetékese szerdán.