Az MSZP különösen jelentős értékre elkövetett hűtlen kezelés gyanújával ismeretlen tettes ellen büntetőfeljelentést tesz a Fővárosi Főügyészségen az MVM új leányvállalatainak ügyében. Ezt két szocialista politikus az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. fővárosi székháza előtt jelentette be csütörtökön.
Mint mondták, azért ezt az időpontot választották, mert talán a sajtótájékoztatóval egy időben döntött az MVM igazgatósága arról, hogy 65 milliárd forintos tulajdonosi kölcsönt nyújt az október 1-én hozzá került két egykori E.ON-cégnek.
Így a földgáz kereskedésével illetve tárolásával foglalkozó társaságok összesen már 345 milliárd forintba kerültek az adófizetőknek, hiszen megvásárlásukra 280 milliárdot költött az állami MVM saját forrásaiból és több banktól felvett hitelekből - hangsúlyozta Józsa István szocialista frakcióvezető-helyettes.
Noha az MVM annak idején közleményében azt írta, hogy az E.ON-csoport 2006-ban “mai árakra átszámolva” 270 milliárdért vette meg a Mol Nyrt.-től a vállalkozásokat, tehát a 280 milliárdos ár reális, az MSZP-sek ezt egészen máshogy látják. Józsa szerint két nem nyilvános, de nem cáfolt korábbi értékelés mindössze 12 illetve 90 milliárdra értékelte a cégeket, az MVM szerint pedig 110 milliárdot érnek a társaságok részvényei.
A szocialisták szerint az MVM vezetése az eladó német társaság minden kívánságát teljesítve engedte, hogy minden pénzt kivegyen a cégekből, ezért van szükség most a tulajdonosi kölcsönre. “Egyre biztosabb, hogy Orbán Viktor ezzel a vásárlással fizette ki az E.ON-nak a rezsicsökkentés árát” - fogalmazott a sajtótájékoztatón Tóth Bertalan, szocialista párt elnökségi tagja.
Szerinte a kormány nem a magyar családok, hanem a német cég részvényeseinek érdeke szerint járt el: “Amit egyik kézzel elvettek az E.ON-tól, annak a sokszorosát fizették vissza neki titokban a magyar családok pénzéből”
A mostani tulajdonosi kölcsön történetéhez tartozik, hogy Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter néhány napja Józsa István és Mesterházy Attila, az MSZP elnök-frakcióvezetője írásbeli parlamenti kérdésére azt válaszolta, hogy a frissen államosított cégek “eddig is megálltak a saját lábukon. Természetesen - nagy kereskedelmi ügyletekről léveén szó - a napi ügymenet finanszírozásához belső és külső erőforrásokat is igénybe vehetnek.”
Az MSZP elkötelezett az adófizetők pénzének védelme iránt, és minden hazai és uniós eszközzel élni fog annak érdekében, hogy a jogtalan előnyhöz juttatott cégektől az adófizetői pénzeket visszaszerezze - mondta Tóth Bertalan.
Az E.ON Földgáz Trade Zrt. és az E.ON Földgáz Storage Zrt., vagyis mai nevükön a Magyar Földgázkereskedő Zrt. és a Magyar Földgáztároló Zrt. megvásárlása a szocialisták szerint nemcsak drága, henem fölösleges is volt. A kormány illetve az MVM egyrészt az ellátásbiztonsággal, másrészt azzal indokolta az ügyletet, hogy ha állami a kereskedő- és tárolócég, jobb pozícióból tárgyalhatnak a földgáz eladójával.
Csakhogy az ellátás akkor is éppen olyan biztonságos, ha magáncégek felelnek a gáz logisztikájáért, mintha államilag, ugyanis a magánvállalkozások számára is jogszabályok írják elő a biztonságos ellátást, mutattak rá a szocialista politikusok. Idén télre egyenesen romlik az ellátásbiztonság, hiszen a birtokon kívülre kerülő E.ON már nem töltötte föl a tárolókat.
Ezeknek a veszteségeknek egy része eddig beépült a fogyasztói árba. Hogy pontosan mi milyen mértékben tekinthető indokolt költségnek, azt az Energiahivatal határozta meg, alapos költség-felülvizsgálat után. Most a hivatal kimondta, a cégek jogos árbevételigényének nem lehet része a HMK, így pedig jelentősen csökkenteni lehet az elosztói díjakat, ráadásul nem csak a lakosság körében. Az Index számításai szerint iparági szinten nagyjából 13 milliárdos mínuszt jelenthet az intézkedés.
A jobb tárgyalási pozíciónak is inkább az ellenkezője igaz, az E.ON ugyanis jóval nagyobb gázvásárló, mint Magyarország, így erősebb tárgyalópartner a Gazpromnak. Egyébként meg semmi sem tiltotta az államnak, az MVM-nek, hogy gázkereskedőcéget alapítson, ehhez nem kellett volna ennyi pénzért vásárolni.
A Népszava kérdésére, hogy mi lehet akkor a valódi oka az E.ON leányvállalatok megvásárlásának, az MSZP-s politikusok arra utaltak, hogy két ilyen jelentős energetikai óriásvállalat számos lehetőséget rejt magában arra, hogy a kormánynak vagy a Fidesznek kedves vállalkozásokat megrendeléshez jutattassanak, akár például a gáztározók javításáról, akár a tárolt gáz eladásánál közbeiktatott cégről lesz szó.
Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője közleményben reagált az MSZP-s sajtótájékoztatóra. A szöveg kellő mennyiségben tartalmazza a magyar emberek, a rezsicsökkentés, a magyar érdekek, a kiszolgáltatottság a külföldieknek, a bukott baloldal és a nemzeti vagyon kiárusítása kifejezéseket. “A kormány célja, hogy az összes magyarországi gáztározó állami kézben legyen.” - írja Selmeczi. A miértre ő sem adott választ