Szerinte egy dolog lökheti vissza a gazdaságot, ez a hitelállomány alakulása. Ma azzal próbálkozik az ország, hogy javítsa a hitelkiáramlást. Az összefüggés egyértelmű: jövőre például az döntheti el a gazdasági növekedés konkrét mértékét, milyen mértékben kerül felhasználásra a Növekedési Hitelprogram.
Hosszú távon azonban nem lehet hitelkiáramlási sokkokkal növekedést elérni, ez kontraproduktívvá válhat. Hamecz Istvánt idézve azt mondta, nem az a baj, hogy nem teljesítünk jól, hanem az, hogy rosszul választjuk meg a benchmarkot, vagyis azt, mihez viszonyítjuk magunkat, mit mérünk.
A kormányzati határozottság ellenére a valós forgatókönyvek emelkedő adósságpályát jeleznek előre, amit a piac nem díjaz. Ilyenkor van megoldás: egy telefonszám, mégpedig az IMF-é. Egyszerűen nem jön össze a csökkenő adósságpálya matekja - fogalmazott.
Az a normális, ha nem az IMF, hanem a piac finanszíroz egy országot - véli viszont Kisgergely Kornél, az NGM államtitkára. Az IMF-fel való kapcsolat nem szakadt meg teljesen, jónak mondható - fogalmazott. A fiskális szempontok az állam tulajdonosi terjeszkedésének is gátat szabhatnak.
A pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkár szerint vannak olyan számszerű eredmények is, amelyek a gazdaság átalakulását, illetve azt a keretet teremtik meg, hogy igenis fel tudjunk zárkózni. Ilyennek említette az alacsony inflációt, illetve az alacsony költségvetési hiányt.
Egy-két százalék körüli növekedést vár jövőre Chikán Attila. A volt gazdasági miniszter úgy véli, a gazdaság eredményessége a kormány politikájában nem szerepel prioritásként - hívta fel a figyelmet. "Kerül, amibe kerül" alapon próbálják megvalósítani a célokat, és részigazságot hangsúlyoznak, amikor a gazdaság egészének problémáit akarják kezelni.
A szavazatmaximálás és a gazdasági realitások közötti eltérések különösen súlyosak egy olyan kormány esetén, amely elsődlegesnek tartja a politikai szempontokat. Példaként említette: kétséges, hogy az alacsony inflációnak örülhetünk-e. A hosszú távú gazdasági akadályok között kiemelte az alacsony termelékenységet, számol be a konferenciáról a Portfolió.
Török Gábor szerint az elmúlt 3 év legfontosabb jellemzője a politikai kormányzás Magyarországon, de már átestünk a ló túloldalára, és a gazdaság autonómiájáért kell küzdeni. Az elemző szerint nem kérdés, hogy lesz-e választási költségvetés, hiszen már az van.
Csupa jó hírt osztott meg hallgatóságával Palotai Dániel, az MNB ügyvezető igazgatója a konferencia egy másik szekciójában. Az MNB-nek az alacsony inflációs környezetben szerinte lehetősége van arra, hogy rugalmasan értelmezze mandátumát.
Az ország pénzügyi sérülékenysége folyamatosan csökken, és ezt tovább segítheti szerinte, hogy a jegybank pénzügyi stabilitással kapcsolatos feladatköre is jelentősen bővül. Az alapkamat csökkenése ellenére nem lett kevésbé vonzó forint melletti pozíciót felvenni a befektetők számára - vélte.
Az olasz ipar 2001-hez képest 25 százalékkal csökkent mostanra, közben viszont a lengyel ipar bő 70 százalékkal bővült. A nyugat-európai cégek keleti termelésátcsoportosítása eddig is jelentősen segítette a mi térségünk gazdasági teljesítményét és ez várhatóan a következő években is. Továbbra is arra kell törekedni, hogy a költségoldali versenyképességben vonzóak maradjunk, fontos azonban, hogy necsak az olcsó munkaerőre törekedjünk, hanem arra is, hogy közben megfelelő infrastruktúrát, illetve képzettségi szintet is fel tudjunk mutatni. Hosszú távon csak a fundamentumok javításával lehet sikeresnek lenni.
Két-három hazai nagybank tulajdonosa is elhagyja a következő öt évben Magyarországot - véli a fórum közönségének kétharmada. A konferencia banki témájú panelbeszélgetésén Gyuris Dániel, az OTP Jelzálogbank elnök-vezérigazgatója kijelentette, hisz a hitelezési fordulatban: egyrészt a lakáspiacon óriási az elhalasztott kereslet, másrészt a Növekedési Hitelprogram reményeket ad.
Heinz Wiedner (vezérigazgató, Raiffeisen) pesszimistább ennél: nem hiszi, hogy a közeljövőben pozitív hitelezési fordulat jön. Az eladósodott háztartások óvatosak a hitelfelvétellel szemben, a vállalatok esetében fontos lökést adott az NHP és az alacsony kamatkörnyezet, de a jövő kiszámíthatósága és a külföldi tőkebeáramlás is elengedhetetlen lenne ehhez.