Franciaország;Koszovó;kiutasítás;Francois Hollande;roma kislány;Dibrani család;

2013-10-21 07:43:00

Vitatják Hollande döntését

Francois Hollande elnök döntése értelmében visszatérhetne Koszovóból az a roma kislány, akit október 9-én, családjának tagjaival együtt utasítottak ki Franciaországból, ő azonban elutasította ezt. Csak családjával lenne hajlandó visszatérni. A kormányzó szocialistáknál sem mindenki ért egyet a döntéssel.

Francois Hollande köztársasági szombaton beszélt először nyilvánosan a koszovói lány ügyéről. Kiemelte azonban, hogy a Franciaországba való visszatérésére vonatkozó döntés csak Leonarda Dibranit érinti, szüleit nem.

Ezt követően a lány úgy nyilatkozott, egyedül nem, csak családjával térne vissza Franciaországba. Utalt arra, nem csak neki, hanem testvéreinek is be kellene fejeznie az iskolát Franciaországban. „Hollande elnöknek nincs szíve, nem értette meg a helyzetet” – jelentette ki a lány.

Hollande bejelentése előtt az illetékes hatóság arra a megállapításra jutott, hogy családjának tagjait a törvénynek megfelelően utasították ki az országból, senkit sem terhel felelősség a kérdés kapcsán. Leonarda ügye nagyon kellemetlenül érintette a szocialistákat, a párt egy sor politikusa bírálta kemény fellépése miatt Manuel Vallst.

A 15 éves lányt az iskolabuszból szállíttatták le, amikor osztályával kiránduláson vett részt. Ezután kiutasították az országból, s apjával és anyjával Kosovska Mitrovicában telepedett le.

Apja a francia hatóságoknak azt állította, hogy az egész család Koszovóból származik, később azonban kiderült, hogy csak ő, a család többi tagja Olaszországban született.

A család kitoloncolásának esete nemcsak a tanárokat, a diákokat is felháborította. Csütörtökön és pénteken is megmozdulásokat tartottak az intézkedést elrendelő Manuel Valls belügyminiszter ellen, aki a francia kormány legnépszerűbb tagja. A Dibrani család Koszovóból származik ugyan, de Leonarda már Olaszországban született, s 2009 óta a kelet-franciaországi Doubs régióban élt szüleivel.

A felmérések azt mutatják, az eset nem feltétlenül lesz negatív hatással a belügyminiszter megítélésére. A megkérdezettek 74 százaléka támogatja Vallst a kérdésben – derül ki a BVA ügynökség közvéleménykutatásából.

Közülük 89 százalék jobb-, 65 százalék baloldali szavazó. A megkérdezettek mintegy kétharmada, 65 százalék ellenzi a lány és családja visszatérését Franciaországba. Ugyanakkor 46 százalék úgy nyilatkozott, megdöbbentették a kitoloncolás körülményei.

Manuel Valls a Journal du Dimanche francia vasárnapi lapban azt közölte, megerősítette, hogy az elnök „nagylelkű felajánlása” csak a lányra vonatkozik, a család többi tagjára nem.

Ha úgy döntene, visszatér Franciaországba, különleges vízumot adnak ki számára. Az őt ért bírálatokkal kapcsolatban kijelentette: „Ezek hidegen hagynak engem. S nem is érzem elszigetelve magam. Támogat a parlament, mögöttem állnak a polgármesterek, a baloldali szavazók, honfitársaim”.

Lapszemle
Le Monde
Francois Hollande nem állt ellen a nyomásnak. Korábban ő is bírálta Nicolas Sarkozy volt elnököt amiatt, hogy akkor szólalt meg egy kérdésben, amikor már mindenki erről írt. De Hollande sem változtatott ezen az elnöki gyakorlaton. Beszédében két fogalmat emelt ki: a határozottságot és a humanitást. A felmérések szerint az emberek inkább az előbbire vágynak.
 
Le Figaro
Francois Hollande egész héten óvatosságot tanúsított Leonarda ügyében. Végül már azzal is meglepetést keltett, hogy éppen szombaton nyilatkozott meg a kérdésben. Ugyanakkor ez az óvatos megközelítése zavart keltett a jobb- és baloldalon egyaránt, a többség egyenesen úgy vélte, hogy nincs igazi koncepciója.

Harlem Désir, a szocialista párt első titkára ugyanakkor nem értett egyet az elnök döntésével. Szerinte alapvető lenne, hogy édesanyja is elkísérhesse a lányt Franciaországba. Pénteken Valérie Trierweiler, Hollande elnök élettársa, ha óvatosan is, de állást foglalt a kérdésben. Aggodalmát fejezte ki, s mint fogalmazott, az iskola feladata az esélyegyenlőség biztosítása, „nem a kirekesztés”.

Nagy kérdés, hogy az ügy milyen hatással lesz Francois Hollande megítélésére. A legutóbbi felmérések szerint már csak 24 százalék támogatja politikáját. Nem valószínű azonban, hogy Leonarda ügye révén sikerül elindulnia felfelé az emelkedőn.