világbajnok;visszavonulás;Superbike világbajnokság;gyorsaságimotoros-világbajnokság;Carlos Checa;Maverick Vinales;Eugene Laverty;Tom Sykes;

2013-10-21 07:58:00

Marquezt kizárták, Lorenzo győzött

Mind a gyorsasági-, mind a szériamotoros világbajnokságban rendeztek futamot a hétvégén. A Superbike vb-n, illetve annak sorozataiban ez volt a záró verseny, ráadásul itt magyarokért is szurkolhattunk. Noha a Superbike-ban az ír Eugene Laverty nyerte mindkét viadalt, nem ő, hanem a brit Tom Sykes lett a világbajnok, aki zárásként két dobogós helyet (egy 3., és egy 2. pozíció) ért el. Egy legenda ugyanakkor bejelentette visszavonulását: a spanyol Carlos Checa 20 év után akasztja szegre a bukósisakját.

"Ez a nap is elérkezett a számomra, és bizony nagyon nehéz volt ezt a döntést meghoznom. Világbajnok lettem, sok szép győzelmet arattam. Köszönöm azt a sok szeretetet, amit ebben a két évtizedben a motorsporttól kaptam" - fogalmazott a veterán spanyol, aki a jerezi záráson már nem is állt rajthoz, hiszen Isztambulban hatalmasat bukott.

A Supersportban indult a hétvége egyetlen magyar versenyzője, Tóth Imre, aki ezúttal a 24. helyen zárt. A kategória világbajnoki címét a brit Sam Löwes szerezte meg, aki megadta a módját a szezon lezárásának: megnyerte a versenyt a legnagyobb vetélytársa, a török Kenan Sofouglu előtt.

A tehetséges fiatal pilótáknak kiírt Europen Cup sorozatban két magyar motoros indult. Megállták a helyüket: Sebestyén Péter mostani 9. helyével végül megszerezte az összetettbeli hatodik pozíciót, míg Bódis Ricsi a 12.-ként zárta a bajnokságot.

A gyorsaságimotoros-világbajnokságon hatalmas izgalmak közepette értek véget a versenyek. Az Ausztrál Nagydíjon - jóllehet erre lett volna esély - végül egyik kategóriában sem avattak világbajnokot.

A legkisebbeknél talán az év versenyét láthattuk, ugyanis Alex Rins három ezreddel (!!) győzte le Maverick Vinalest, míg a harmadik Luis Salomnak is mindössze 178 ezred volt a hátránya.

A Moto2-es géposztályban szombaton a csuklóját törte az összetettben vezető Scott Redding, és a brit távollétében a nagy ellenfél, a spanyol Pol Espargaró nemcsak a futamot nyerte meg, hanem a pontversenyben is átvette a vezetést. A két dobogós "természetesen" itt is egy másodpercen belül ért célba a győzteshez képest: a svájci Lüthi lett a második, míg a spanyol Torres a harmadik.

A királykategóriában sem ünnepelhettek vb-címet, pedig az Ausztrál Nagydíjon az éllovas spanyol Marc Márqueznek megvolt erre az esélye.

Ám nemhogy világbajnok nem lett, hanem még a futamból is kizárták - csapata, a Honda hatalmasat hibázott, mert a szabályokban előírthoz képest egy körrel később hívták ki abroncsot cserélni -, így a címvédő Jorge Lorenzo nemcsak a futamot nyerte meg, hanem összetettben 18 pontra csökkentette a hátrányát.

Moto GP, a vb állása
Moto3: 1. Luis Salom (spanyol, KTM) 300 pont, 2. Alex Rins (spanyol, KTM) 295, 3. Maverick Vinales (spanyol, KTM) 278.
Moto2: 1. Pol Espargaró (spanyol, Kalex) 240 pont, 2. Scott Redding (brit, Kalex), 224, 3. Esteve Rabat (spanyol, Kalex) 204.
Moto GP: 1. Marc Marquez (spanyol, Honda) 298 pont, 2. Jorge Lorenzo (spanyol, Yamaha) 280, 3. Dani Pedrosa (spanyol, Honda) 264.

Itt messze nem volt olyan szoros a befutó, ugyanis Lorenzo majdnem hét másodpercet adott a második Pedrosának, míg a harmadiknak beérkező Valentino Rossi több mint 12 másodpercre volt tőle. Folytatás a hétvégén Japánban.