USA;Franciaország;lehallgatás;

- Francia felzúdulás a lehallgatások miatt

Lehűlhet a francia-amerikai viszony azt követően, hogy a Le Monde nyilvánosságra hozta: az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) tömegesen lehallgatta francia állampolgárok telefonhívásait. A leleplezés nyomán tegnap berendelték a francia külügyminisztériumba Charles Rivkint, a párizsi amerikai nagykövetet.

A francia lap az Oroszországban menedékjogot kapott amerikai kiszivárogtató, Edward Snowden dokumentumai alapján tette közzé: az NSA szerverei 70,3 millió franciaországi hívást rögzítettek csupán múlt év december 10-től idén január 8-ig. Az amerikai hírszerzés nem csak terroristagyanús személyek adatforgalmát figyeli, hanem üzletemberek, politikusok, hírességek telefonhívásait is monitorozza - írta a Le Monde.

Laurent Fabius, a francia diplomácia vezetője, aki az uniós külügyminiszterek tanácskozásán vett részt tegnap Luxembourgban, a CNN szerint azt nyilatkozta: "Gyorsan cselekednünk kell, hogy ez a gyakorlat ne ismétlődhessen meg". Fabius ma Párizsban tárgyal John Kerryvel, az amerikai külügyminiszter más ügyben érkezett tegnap a francia fővárosba.

Előzőleg a német Der Spiegel hetilap számolt be - ugyancsak Snowden leleplezései alapján - arról, hogy az NSA a mexikói kormány tagjait is folyamatosan lehallgatta, telefonos és internetes kommunikációjukat is figyelte. Feltörték a volt mexikói elnök, Felipe Calderón e-mailjét is. A mexikói külügyminisztérium is az ügy kivizsgálását kezdeményezte, hangsúlyozva: "szomszédok és partnerek között e gyakorlat elfogadhatatlan, törvénytelen, a mexikói és a nemzetközi törvényekbe ütközik".

Szerdán eldördülhet a startpisztoly, megkezdheti a nagykoalícióról való egyeztetést a két nagy német párt, a CDU/CSU és az SPD. A tárgyalások végkimenetele az Európai Unió jövője szempontjából sem mellékes. A legnagyobb kérdés az, sikerül-e Angela Merkelnek keresztülvinnie azt a tervét, amely szerint nagyobb hatalmat kíván adni Brüsszel kezébe, elsősorban a költségvetést érintő ügyek kapcsán.