Nem kell tovább pertraktálniuk az ellenzéki és független sajtótermékeknek azt az összeesküvés-elméletet, amely szerint a kormányzat egy erős házi bankkonglomerátumot kíván összehozni a Magyar Posta (MP) Zrt. és a takarékszövetkezeti rendszer alapjain. De nem megfellebbezhetetlen cáfolat látott napvilágot, hanem ellenkezőleg, az elmélet legfontosabb elemeit kifejezetten megerősítette a Portfolió.hu-nak adott interjújában Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter, így okafogyottá váltak a találgatások. Az NFM irányítója abból az alkalomból beszélt, hogy bejelentették, a kormány úgy döntött, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. adja el a 25 százalék mínusz 1 szavazatnyi postarészvényét a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezetének.
Az MP-t eddig is az állam irányította, ahogy a nagy port felvert, augusztusi államosítási lépések óta a takarékszövetkezeti szektort is, így a kisebbségi tulajdon átszármazásának csekély lesz a közvetlen hatása. Ha a kormány integrálni akarja a szövetkezeti hitelintézeteket és a postát, azt további tulajdonosi összefonódás nélkül is meg lehet tenni, mondta Várhegyi Éva, a Pénzügykutató tudományos tanácsadója. "A kereszttulajdonlás a biztosítéka annak, hogy a jövőben is olyan irányba menjenek a folyamatok, ami a két cégcsoport stratégiájának megvalósítását, azok erősítését szolgálják... a kölcsönös tulajdonosi szerepvállalásokkal is segíthetjük azt, hogy nem két egymással konkuráló cég van együttműködésre kényszerítve, hanem két olyan szereplő, amelyek mindegyikének érdeke a másik sikere, hiszen abból is profitál." - indokolta a kereszttulajdonlást a miniszter.
Be akarják betonozni a takarékszövetkezetekre ráerőszakolt változásokat, hogy ne lehessen azokat visszacsinálni, így fordította le a miniszter szavait Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára. Az Alkotmánybíróság előtt van a beadványunk, amellyel megtámadtuk, hogy az állam önkényesen átvette az irányítást a takarékszövetkezeti szektor fölött. Ha számunkra kedvező döntés születik, az eredeti állapot reparálását megnehezítik az ilyen és hasonló lépések - tette hozzá Dávid Ferenc.
Némethné azt mondta, nem az OTP ellen irányul a törekvésük, inkább a multinacionális kereskedelmi bankok hazai leányainak részesedéséből hasítanának ki részesedést. Ám az interjú egy másik helyén piacvezető nagyságú szolgáltatóról beszél, ez pedig egyértelmű utalás arra, hogy az OTP babérjaira törnek. Ráadásul ez az állami pénzügyi csoport agrárfókuszú is lenne, mondja, vagyis Csányi Sándornak, az OTP elnök-vezérigazgatójának korábbi ötlete, az agrárbank is az OTP-versenytársban ölthetne testet.
"A cél egy olyan egységes, standard feltételek szerint működő hálózat létrehozása, amely magas és lehetőség szerint minden egységben közel azonos színvonalon szolgálja ki a vidék vállalkozásait és lakosságát" - mondja az NFM vezetője. Vagyis a takarékszövetkezetek és a posta hálózatát közelíteni kívánják egymáshoz, alighanem úgy, hogy a postákon elérhetővé teszik a takarékszövetkezeti (és takarékbanki) termékeket, a kisbankok fiókjaiban pedig mód nyílik az egyszerűbb postai szolgáltatások igénybe vételére. Ez a fajta fejlesztés Dávid Ferenc számára is logikusnak tűnik, bár szerinte ezt nem a takarékszövetkezetek központosításával és megerőszakolásával kellene végrehajtani.
Az összeesküvés-elméletek híveinek legfeljebb egy területen maradt tér az állami pénzintézeti csoport lassan alakuló történetében. Többen leírták, hogy a takarékszövetkezeti átalakítást egyfajta főtanácsadóként irányító Spéder Zoltánnak nagyobb szerepe is lehet később. Ezt az elméletet eddig jobbára csak bizonyos személyi összefonódásokkal lehetett igazolni. Most mindenesetre a nyilvánosságban ritkán szereplő Németh Lászlóné nagyinterjúja a Spéder által irányított CEMP médiacsoporthoz tartozó Portfolióban jelent meg.