A meghallgatáson Egervári Sándor hangoztatta: 2010 augusztusában azzal az iránymutatással vette át a nemzeti együttes irányítását, hogy a korábbiaknál versenyképesebb, tartással rendelkező alakulatot hozzon össze.
Az ő szavaival élve ez lett volna a szerethető válogatott. Saját munkája értékelésében Egervári rámutatott, hogy a válogatott valóban fejlődött, és ezt statisztikai adatok támasztják alá.
Amikor megkapta a megbízást, a gárda a FIFA-világranglista 64. helyét foglalta el. Meccseinek felét megnyerte, irányításával az egylet a nemzetközi rangsorban soha nem látott magasságba, a 27. pozícióig emelkedett (2011. szeptember), és csapata egészen ez év őszéig a 30. helyezés környékén állandósította helyét.
Mérlege: 17 győzelem, 8 döntetlen, 9 vereség, százalékos teljesítménye 62 százalék.
A szövetség a tegnapi eseményről készített beszámolójában előbb leszögezte: "az elnökség tagjai számára fontos, hogy a társadalom minden szintjén heves indulatokat kiváltó események után tárgyilagosan, egészében vizsgálja a kapitány több mint három éves működését és a magyar válogatott eredményességét."
Majd arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt 25 évben Egervárinál egyetlen magyar szövetségi kapitány sem teljesített jobban.
"2000 óta ő az első szövetségi kapitány, akivel a negyediknél jobb helyet tudott elérni selejtező csoportjában a válogatott, hiszen mindkét selejtező végén a harmadik lett csapata" - áll a közleményben.
Egervári érdemei között hozta fel, hogy az általa kialakított keretben tíz olyan fiatallal is számolt, aki tagja volt az Egyiptomban vb-bronzérmes U20-as alakulatnak, meglátása szerint a társulat az idén márciusáig töretlen fejlődés jeleit mutatta, és a legtöbb mérkőzésen igazi közösségként működött a magyar válogatott.
Mindemellett az sem elhanyagolható, hogy a Románia ellen idegenbeli világbajnoki selejtezőig reális esélye volt a pótselejtezőt érő második hely elérésére.
A romániai 3-0-s fiaskót az elnökség ugyanakkor elfogadhatatlannak tartotta, miként a március óta lejátszott mérkőzéseken tapasztaltakat is, és különösen sajnálatra méltónak találta, hogy a kiemelkedően fontos bukaresti mérkőzésén nem tudott felnőni az elvárt szinthez.
"A válogatott a teljesítményével, és legfőképp a vereség módjával az egész futballszerető közvélemény számára hatalmas csalódást okozott" - szól az MLSZ ítélete.
Ebből derül ki az is, hogy a romániai kudarc után rögvest fölvetődött a kapitány leváltásának lehetősége, ám az elnökség akkor úgy döntött, hogy a hátralévő mérkőzéseken is Egervári és stábja dirigálja a csapatot, hiszen egy esetleges új szakember nehéz helyzetben kezdte volna meg munkáját, és ez nem szolgálta volna a válogatott hosszabb távú épülését.
Egervári munkáját az MLSZ úgy értékelte, hogy ténykedése egy sikeres, és egy sikertelen időszakra bontható, előbbi cirka 30 hónapig tartott, utóbbi 8-ig.
Ekkortól a stabilitást és eredményesség elveszett, aminek legfőbb szakmai okai az volt, hogy a válogatott mind több tagja egyre kevesebb játéklehetőséghez jutott, vagy gyengébb bajnokságban folytatta karrierjét.
Az MLSZ közleményében kitért a jövőbeli tervekre is: "A válogatott hosszú távú érdekeit a megfontolt, körültekintő kapitányválasztás szolgálja, ezért a vezetés alaposan mérlegeli a lehetőségeket, mielőtt meghozza végső döntését.
Fontos, hogy a lehető legjobb megoldás születhessen meg a szövetségi kapitány személyét illetően, és a jövő évi első FIFA-játéknapon a legalkalmasabb szakember irányítása mellett léphessen pályára ismét a magyar válogatott" - olvasható a szövetség álláspontja.
A megfogalmazás alapján egyértelműnek tűnik, hogy a szakember majd csak a nyáron veszi át az együttes irányítását. Amikor már befejeződtek a bajnokságok.
Paulo Sousa szerződése éppen a szezon végéig van érvényben a Tel-Avivi Maccabinál.
De a tavaszi felkészülési meccsek idején ki dirigálja majd a csapatot? Vagy a szövetség azokról is lemond, mint a novemberi barátságos összecsapások lehetőségéről?