sztrájk;Franciaország;Libération;sportklubok;Francois Hollande;szuperadó;Bernard Arnault;

2013-11-02 06:55:00

Forrong a francia futball

A francia sportklubok november utolsó hétvégéjén sztrájkolni fognak a kormány által tervezett szuperadó ellen tiltakozva. A "kivételes szolidaritási hozzájárulásnak" keresztelt adó az évente legalább egymillió eurót kereső személyeket érintené, akiknek jövedelmük 75 százalékát kellene befizetni az államkasszába. A bevétellel a 2014-es költségvetés már számol.

Takarodj, gazdag barom! - írta tavaly ősszel a baloldali Libération annak hírére, hogy Bernard Arnault divatmágnás felveszi a belga állampolgárságot.

Franciaország és Európa leggazdagabb embere íly módon akart kibújni a luxusadó alól. Divatot teremtett a módszerével.

A francia milliomosok valóságos exodusa kezdődött, s olyan ikonok is elhagyták az országot, mint a színész Gérard Depardieu.

Csupán tavaly nyáron 40 százalékkal nőtt azoknak a száma, akik Angliába költöztek, de Arnault-hoz és Depardieu-höz hasonlóan sokan telepedtek le Belgiumban is.

Mint emlékezetes, Francois Hollande, a francia szocialisták elnökjelöltje vetette fel választási kampányában a luxusadó ötletét.

Megválasztása után a kormány nyomban kidolgozta a törvényjavaslatot, és be is nyújtotta azt a Nemzetgyűlésnek. Eszerint az egymillió eurós évi jövedelem feletti adókulcs 75 százalékos lenne, s a 2013-as és 2014-es jövedelmeket érintené.

A francia jobboldal persze élesen támadta a luxusadó bevezetésének ötletét, mert szerinte az olyan kivándorlási hullámot indítana el, mint a Mitterrand-kormány válságadója a '80-as években, amikor jómódú franciák tömegei költöztek Svájcba és Angliába.

Tavaly decemberben a francia Államtanács (az Alkotmánybíróság megfelelője) megfúrta ugyan a szuperadót annak "elkobzó" jellege miatt, a francia kormány azonban kicselezte az alkotmányosság legfőbb őrét, amikor úgy módosította a törvényt, hogy az adót nem a munkavállalók, hanem az őket foglalkoztató cégek kötelesek két éven át befizetni az államkasszába.

A luxusadó nem kíméli a francia labdarúgást is. A klubvezetők hónapokig reménykedtek - s mindenféle háttéralkukat folytattak -, hogy ők esetleg kicsusszanhatnak az adóprés alól, de csalódniuk kellett.

Végső kétségbeesésükben sztrájkot hirdettek november utolsó hétvégéjére: sem az első, sem a második liga játékosai nem lépnek majd pályára, ehelyett nyílt napokat tartanak.

Arról szeretnék meggyőzni az őket meglátogató szurkolókat, hogy ha a törvényt valóban alkalmazni fogják - s miért ne tennék, a Nemzetgyűlés a múlt héten megszavazta a módosítást -, az tönkrezúzná az éppen feléledőben lévő élvonalbeli francia labdarúgást.

"Nem sztrájkra készülünk, hiszen a megmozdulást nem a játékosok, hanem a klubok kezdeményezték" - mondta Jean-Pierre Louvel, a francia profi klubok uniójának elnöke. "November utolsó hétvégéje fehér folt lesz a francia fociban.

Történelmi megmozdulás előtt állunk, teljes egységben és eltökélten igyekszünk megmenteni a francia futballt" - hangoztatta a ligavezető, hozzátéve: az adó "igazságtalan" és "foglalkoztatás-ellenes", ráadásul visszamenőleges hatálya miatt is elfogadhatatlan.

Ibrahimovic csillagászati jövedelme
Zlatan Ibrahimovic jelenlegi jövedelme a PSG-nél nettó 18 millió eurót évente, mellyel a világ második legjobban fizetett labdarúgója. Az új adózási törvény életbe lépésével viszont szerződésében 72 millió eurót kell majd megállapítani ahhoz, hogy a 18 millióját továbbra is megkapja. Emellett a többieknek is jelentős bruttó összeget kell majd kicsengetniük: Thiago Silva (34 millió), Javier Pastore (20), Ezequiel Lavezzi (18), Menéz (16), Van der Wiel (14.4) és Thiago Motta (8) fizetése a svédével együtt összesen 182.4 millió eurójába fog fájni a klubnak évente. Az új rendszerben valamit nagyon gyorsan ki kell találnia a PSG-nek, hiszen az UEFA-nál idén vezették be a szabályt, miszerint egy klub csak annyi pénzt költhet el, amennyi a bevétele. Ekkora összeget pedig egy kis félrekönyveléssel sem lesz egyszerű előteremteni.

A klubok irányítóinak félelme érthető. Attól tartanak, hogy Franciaország elveszíti legjobb játékosait, a francia egyesületek versenyképessége pedig zuhanni fog Európában.

Ezáltal pedig az állam is rosszul jár, mert elveszíti legjobb adófizetőit. Becslések szerin 14 klubot és mintegy 120 játékost - a PSG és a Monaco egész csapatát - érintené az új adókötelezettség.

Ami ez utóbbit, azaz a Monaco játékosait illeti: monacói adóparadicsom ide vagy oda, a törvény alól ők sem tudnak kibújni, minthogy a francia bajnokságban szerepelnek.

Cavani és Falcao, a francia ligába az idén nyáron érkezett sztárok rögtön jelezték: ha a törvény életbe lép, ők lelépnek Franciaországból.