A Conclude az MTI-hez eljuttatott közleményében idézi a U.S. Energy Information Administration adatait, amely szerint 2012-ben még Szaúd-Arábia volt az első napi 11,7 millió hordó olajtermeléssel, míg az Egyesült Államok a második 11,1 millió hordóval, Oroszország pedig a harmadik, közel 10,4 millió hordóval. Ezt a triót messze leszakadva követte a 4,4 millió hordó napi olajtermelésű Kína.
Az Egyesült Államok idei napi termelése 12,1 millió hordó nyersolaj-egyenérték, 300 ezerrel haladhatja meg Szaúd-Arábiáét, és 1,6 millióval Oroszországét - prognosztizálja a New York-i székhelyű PIRA Energy Group tanácsadó cég.
Az "őrségváltásra" elsősorban az Egyesült Államok középső részén elhelyezkedő palaformációk kiaknázása révén kerülhet sor, amelyet technológiai újítások tesznek lehetővé.
Az amerikai 12,1 millió hordós 2013. évi napi összesített termelés döntő része, 7,4 millió hordó nyersolajból és kondenzátumból - ennek része a palaolaj-kitermelés is -, 2,5 millió cseppfolyós földgázból, 1 millió hordó bioüzemanyagból adódik össze, és majdnem 1,3 millió hordót hozhat az olajfinomítók hatékonyabb működése.
Az előrejelzések szerint az Egyesült Államok olajtermelése 2030-ig nagyobb mértékben nőhet, mint Szaúd-Arábiáé, és csak azt követően veheti vissza világelsőségét a közel-keleti állam.