kormány;vásárlás;államtitkár;Czomba Sándor;Dunaferr;vasművek;Dunaújvárosi Hírlap;

2013-11-08 06:21:00

Mégsem veszi meg a kormány a Dunaferrt

Bár a Fidesz-kormány néhány hónappal ezelőtt még azt hangoztatta, hogy kész megvásárolni a Dunaferr cégcsoportot, hogy megőrizze az onnan elbocsátani tervezett mintegy 1500 dolgozó munkahelyét, mostanra kiderült: a kormány mégsem veszi meg a vasművet.

Ennek a szakértők szerint legfőbb akadálya az, hogy a ISD Dunaferr Zrt. orosz tulajdonosai egyértelműen jelezték: a cég nem eladó.

Másik ok pedig az, hogy a kormányzat nem is tett le a cég asztalára érdemi vételi ajánlatot. Elemzők szerint az ügyet csupán nyilatkozatok szintjén kezelte a Fidesz-kabinet.

Czomba Sándor, foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár miután tegnap tárgyalt a cég menedzsmentjével és a szakszervezetek képviselőivel tájékoztatóján közölte: a magyar kormány tudomásul vette, hogy a Dunaferr menedzsmentje az eladás helyett a társaság hosszú távú, stabil működtetésében érdekelt, és ennek megfelelően próbál a kormány más területeken segítséget nyújtani a cégnek és a munkavállalóknak.

Az államtitkár a kormányzati segítség mibenlétéről nem közölt részleteket. A cégvezetés a tárgyaláson megerősítette, hogy mintegy 400 fős létszámleépítést tervez, ami a korábban bejelentett 1500-as számhoz képest jelentős változás.

Elmondta: a kormány azon dolgozik, hogy ez a négyszáz ember a leépítés utolsó fázisa legyen és ne az első. Az érintetteknek minden lehetőséget meg kívánnak adni, hogy az elbocsátás "a lehető legkisebb veszteséggel járjon". A konkrét intézkedésekről azonban nem ejtett szót az államtitkár.

A Dunaújvárosi Hírlap közben arról számolt be, hogy a vasmű több tucat kölcsönzött munkás szerződését nem hosszabbította meg. Mezőközy András, az ISD Dunaferr szóvivője az eset kapcsán közölte: valóban nem kötöttek új szerződést több kölcsönmunkással, számuk néhány tízre tehető.

Ám nem feltétlenül a létszámleépítés miatt döntöttek úgy, hogy megválnak tőlük, miközben igaz, hogy most a vasmű egészében szigorúbb létszámgazdálkodást léptettek életbe.

A kölcsönmunkásokat ugyanis eleve egy bizonyos feladatra szokták szerződtetni: ha azzal végeztek, nem feltétlenül foglalkoztatják őket tovább a vasműben.