Fidesz;adókedvezmény;családi pótlék;gyerekszegénység;Hoppál Péter;családok támogatása;

2013-11-11 06:13:00

Amnéziásnak tartják a szülőket Orbánék

A családok támogatása az első - mondta a hétvégén a kormány szóvivője. Hoppál Péter állítása szerint a Fidesz kedvező helyzetbe hozta a családokat, a szocialista kormányoknál viszont "ők húzták a rövidebbet". Ám míg az előző kabinet hosszútávon gondoskodott volna arról, hogy "Legyen jobb a gyerekeknek", a Fidesz eltörölte a programot, és többek között ennek is következménye, hogy a rendszerváltás óta tavaly élt a legtöbb család szegénységben.

Állítás: A családok segítése, támogatása áll az első helyen a Fidesz politikájában.

A valóság: A családi pótlék összegét egyetlen forinttal sem emelte a Fidesz kormány, a családi adókedvezménnyel pedig a jómódúaknak jártak jól. A többséget viszont kifejezetten rosszul érintette az adójóváírás eltörlése.

Az év közepén negatív rekordot döntött a születésszám, és a szülők többsége itthon nem látja biztosítottnak gyereke jövőjét.

Állítás: Emlékezhetünk a 2010 előtti időkre, amikor a megszorítások leginkább a magyar családokat érintették, ők húzták a rövidebbet.

A valóság: A szocialista kormányok döntöttek például a gyerekek számától is függő, differenciált családi pótlék emeléséről 2007-ben. A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő bölcsődések, óvodások és iskolások étkezése ingyenes lett.

Ebben az időben dolgozták ki neves szakemberek a rövid és hosszú távra szóló Legyen jobb a gyerekeknek programot, amit a Fidesz-kormány állított le. Közben drámai mértékben nőtt a gyerekszegénység, a rendszerváltás óta tavaly élt a legtöbb család szegénységben.

A Fidesz-kormány szigorította a tartósan munkanélküliek segélyezését nem törődve azzal, hogy nekik is etetniük kell a gyerekeiket.

Állítás: A Fidesz javaslatára kidolgozott gyed extrával a gyes és gyed folyósítása mellett újra vállalható munka a gyermek egyéves kora után.

A valóság: Annak lehetőségét, hogy a nők gyes mellett is dolgozhassanak, az MSZP-kormány teremtette meg, ám a Fidesz 2011-ben megszüntette.

Amikor a szocialista kabinet három évről kettőre csökkentette a gyes idejét - éppen azért, hogy a kismamák minél előbb újra dolgozzanak -, babakocsis tüntetést szervezett az akkor még ellenzékben lévő Fidesz.

Állítás: A jövőben testvér születése esetén a korábbi ellátások megmaradnak, így például az érintettek egy időben két gyedre vagy két gyesre is jogosulttá válhatnak.

A valóság: Noha igen hangzatos ez a támogatás, nem sok tartalom van mögötte. Mivel a gyed jelenleg a gyerek kétéves koráig jár, kettőt egyszerre csak akkor vehet fel az anyuka, ha a szülés után szinte azonnal újra állapotos lesz.

A két gyesre pedig szinte egyáltalán nincs esély. Ha ugyanis a szülése előtt megfelelő ideig dolgozott az anya, akkor a gyereke két éves korától három éves koráig kapja ezt a segélyt. Ahhoz, hogy ez két gyereke után járjon neki, a kicsiknek három hónapos különbséggel kellene születniük.

Állítás: Bevezetik a diplomás gyedet, a három- vagy többgyermekes kismamákat foglalkoztató munkaadók pedig három évre szóló adókedvezményt kapnak.

A valóság: Elemzések szerint a 18-24 évesek 23 százaléka szegénységben él. Ha a fiatalok tanulás közben még gyereket is vállalnak, akkor kérdés, miből tartják el az újszülöttet. 28 ezer 500 forintből és az apa esetleges ösztöndíjából biztosan nem.

Az anyák foglalkoztatását segítő adókedvezmény is hangzatos, ám eközben a Fidesz-kormány megfelelő szabályozásnak tartja a kisgyermekes anyukák két- vagy három műszakos alkalmazását.

Azt a szülőt, aki emiatt képtelen bölcsődébe, óvodába vinni a gyerekeit, a törvény szerint kirúghatja a munkáltatója. Ellenzéki politikusok törvénymódosító javaslatát már a szakbizottságban leszavazták a kormánypárti képviselők.

Állítás: Folyik a bölcsődeépítési program is, ebben a kormányzati ciklusban hatezer több lesz a bölcsődei férőhely.

A valóság: Éppen holnapra hirdettek demonstrációt a szociális ágazatban, többek között a bölcsődékben dolgozók, mert nettó fizetésük 70 és 73 ezer forint között van.

Emellett a Fidesz-kabinet tette fizetőssé a bölcsődéket, a gondozási díj miatt kevesebb gyereket íratnak az intézményekbe. A bölcsődés korú gyerekek 13 százaléka jár most bölcsődébe, egy korábbi uniós vállalás szerint 30 százaléknak kellene férőhelyet biztosítani.