Reflex;Budapest;Országgyűlés;Gőgös Zoltán;Tóbiás József;Tanyafejlesztési Program;Hold utcai piac;

2013-11-14 06:18:00

Belvárosi tanyaprogram - Rogán kerülete járt jól

A budapesti belvárosi Hold utcai piacon "hívta tetemre" a Fideszt és a kormányt az MSZP szembesítő kampányának negyedik állomásán Tóbiás József, a párt frakcióvezetője és Gőgös Zoltán az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának alelnöke. Az ellen titltakoztak, hogy a tanyafejlesztési program legnagyobb szeletét a Rogán Antal kerülete kapta, miközben a vidék és az agrárium fejlesztésére tett ígréteiből a kétharmad szinte semmit sem teljesített.

Furcsa döntés született a harmadik alkalommal meghirdetett Tanyafejlesztési Program idei pályázati kiírásának nyerteseiről.

Ez ellen tiltakozott tegnap a főváros V. kerületében, a Hold utcai piac bejáratánál az MSZP szembesítő kampányának negyedik állomásán Tóbiás József, az MSZP országygyűlési frakcióvezető-helyettese és Gőgös Zoltán, a mezőgazdasági bizottság szocialista alelnöke.

Az eredetileg 1,9 milliárd forintos tanyafejlesztési pályázat több mint 10 százalékát, a legnagyobb vissza nem térítendő támogatási összeget, 226 millió forintot ugyanis az a belvárosi kerület nyerte el, amelynek polgármestere Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője.

Gőgös Zoltán a sajtótájékoztató előtt már terepszemlét tartott a sikeresen pályázó objektumban, s a Népszavának elmondta, egy "előnye" már biztosan van a döntésnek, hogy az amúgy megtizedelt Élelmiszerbiztonsági Hivatal kirendeltsége a Hold utcai piacon működik, így gyorsan tudják ellenőrizni páldául a tanyasi termékeket.

"Feltéve, ha lesz olyan tanyasi, aki elhozza ide az áruját, mert sem tömegközlekedéssel, sem gépkocsival nem egyszerű megközelíteni ezt a védett övezetet" - vélekedett a logisztikai nehézségekről Gőgös.

A szakpolitikus azt is kifogásolta, hogy miközben a Belváros a legnagyobb falatot hasította ki a pályázati pénzből, a jelentkezők majd' harmadát, 250 tanyasi pályázót elutasítottak.

Az időközben 3,5 milliárd forintra emelt keretből több mint félezer pályázó kap vissza nem térítendő támogatást.

Igaz, nem csak a budapesti kerület, de például több Pest megyei település, mint Cegléd, Délegyháza, Farmos, Kocsér, Kőröstetétlen, Nagykáta, Nyársapát, Ráckeve, Sülysáp, Tatárszentgyörgy, Újszilvás, Vasad és a Gödöllői Szent István Egyetem is nyert.

Gőgös szerint még az is elfogadható lett volna, ha a fővárosban is nyernek tannyafejlesztési programban támogatást, de a belvárosnál kedvezőbb helyszínt is találhattak volna, ahol logisztikailag megoldható az áru szállítása.

Gőgös úgy vélte, a Hold utcai piac fejlesztésénél, felújításánál fontosabb lett volna egyebek mellett a tanyák villamosítása, mert anélkül fejleszteni a tanyasi gazdaságokat nem lehet.

Tóbiás József frakcióvezető-helyettes szélesebb kontextusba helyezve a Hold utcai ügyet, arról beszélt, hogy a kormány tönkreteszi az agráriumot és rontja a vidéken élők felemelkedési lehetőségeit.

A Fidesz fejlődő vidéket ígért, ugyanakkor társadalom- és oktatáspolitikájával éppenhogy elveszi a felemelkedés lehetőségét a vidéken élőktől.

Gőgös Zoltán ehhez még hozzáfűzte: az Orbán-kormány a termelőképes agrárium maradékát is szétveri, tönkretéve a kis és közepes vállalkozásokat.

Magyarország mára "70-80 százalékban gabonatermelő országgá silányodott", mert sokan úgy érzik, a kormány földbirtokpolitikája miatt túlságosan kockázatos az állattartás.

A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) közleményben reagált a Hold utcai szembesítésre. Szerintük a hazai tanyagazdaságok sikeres működésének alapfeltétele, hogy termékeiket nagyobb városok piacain is értékesíteni tudják.

Arra a felvetésre, hogy egyetlen fővárosi nyertes szerepel a pályázók között, az V. kerületi Hold utcai piac, az volt a válasz, hogy lehetőséget biztosítanak ahhoz, hogy a friss tanyasi termékek európai körülmények között jussanak el a vásárlókhoz.