Az egykor virágzó kereskedelmi város repülőterét, és a közelében fekvő, stratégiai fontosságú katonai bázist a kormányerők visszafoglalták a hét elején. A 80-as támaszpont elfoglalása elemzők szerint megnyitja az utat a rezsim számára a város teljes megszerzése felé. November elején a település délkeleti részén található Szafira,és az összekötő út is a regionális erők kezére került.
Kedden az egyik al-Kaidával szövetséges dzsihádista szervezet tömeges mozgósításba kezdett Aleppóban. Az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ISIS) közleményében fegyverbe szólított “minden ellenzéki harcost és muszlimot az ellenséggel szemben, amely az iszlám területeket veszélyezteti”. A szíriai ellenzék oldalán harcoló iszlamisták hatalmas veszteségekről számoltak be a 80-as bázis védelméért folytatott harcok kapcsán. A radikális szervezet úgy véli, a kormányerők hogy “a felkelők gyengesége” miatt tudtak katonai sikereket elérni. Az ISIS továbbá arra figyelmeztet, hogy akinek nyomos indoka van a háborútól való távolmaradásra, annak is fegyvert és pénzt kell beszolgáltatnia.
Hétfőn hat másik, a térségben tevékenykedő felkelő csoport - köztük a szintén al-Kaida szövetséges Dzsabhat al-Nuszra, a keményvonalas Ahrár al-Sám, valamint a mérsékelt al-Tauhíd Brigád - szólította fegyverbe a lakosságot. Nem csoda az általános mozgósítás, hiszen a rezsim oldalán a libanoni Hezbollah, az iráni Forradalmi Gárda és az iraki Abu al-Fadl Abbász síita harcosai indítottak támadást a város ellen.
Aleppó 2012 eleje óta megosztott: a nyugati részt a kormányerők felügyelték, míg a keleti oldalt a lázadók tartották ellenőrzésük alatt. Mohammed Núr ellenzéki aktivista a Reuters-nek nyilatkozva elmondta, hogy a “felszabadított” területek igen sebezhetőek, a belső harcok miatt Aleppó védelme összeomlott, míg a regionális erők komoly támogatással indítottak ostromot. Az elmúlt két hónapban állandóak voltak az ellenzéken belüli összecsapások a dzsihádista szervezetek, a Szíriai Nemzeti Koalíció (SNC) felügyelete alá eső mérsékelt erők, valamint az egyéb nemzetiségi, így kurd harcosok közt. Az iszlamisták nyilatkozatban utasították el a Nyugat és a Perzsa-öböl menti arab országok által elismert és támogatott koalíciót, és annak fegyveres szervezetét, amiért külföldről próbálnak irányítani. A lázadók mozgalma ekkor már hivatalosan is megbomlott.
“A forradalom számomra itt véget ért, elhagyom Aleppót” - nyilatkozta lapunknak Yosef Abobaker, az Aleppói Sajtóközpont vezetője. Az ellenzéki aktivista több mint két éve segíti a helyi és külföldi újságírók munkáját a térségben. Most azonban úgy véli, nincs miért maradnia. “Bassár el-Aszad seregei napokon belül beveszik Aleppót” - véli Yosef, aki ma még utoljára visszatért a városba, hogy kimenekítse onnan a családját és terhes feleségét. A 27 éves férfi a Facebook közösségi oldalon, egy ellenzéki szervezet lapján keresztül ismerte meg nejét, akinek családja a kormányerőket támogatja. Kapcsolatukat hónapokon át titokban tartották. Végül mit sem törődve a tomboló polgárháborúval, idén januárban egybekeltek. Akkor a pár még azt nyilatkozta, nem akarják elhagyni Szíriát, és attól rettegnek, hogy egyszer mégis csatlakozniuk kell a több millió menekült táborához, aki hátrahagyta otthonát.
Az eredetileg marketinges Yosef és angol szakon végzett felesége azt remélte, egy napon gyermekeikkel közösen építhetik újjá Szíriát. “Ennek vége. Hiába van rengeteg fegyver és harcos Aleppóban, ha nincs együttműködés, közös terv, és nem törődnek az emberekkel. Megtettem mindent, most azonban új életet kell kezdjek Törökországban, hiszen nyolc hónap múlva megszületik a gyermekünk” - közölte az aktivista.
“Aleppó már nem szól másról, mint éhínségről és iszlámról” - fogalmazott a brit Guardian oldalán megjelent publicisztikájában Francesca Borri, aki jelenleg is a szíriai városból tudósít. Mint írja, az utcák az összecsapások után kiürültek, egyre többen hagyják el a várost, a felkelők egymással harcolnak, nem a rezsim ellen, és a cél nem Aszad uralmának megdöntése, hanem a saríán, az iszlám jogon alapuló törvénykezés bevezetése. “Korábban azért voltunk itt, hogy kiálljunk a szabadságukért harcoló felkelőkért, és tudósítsunk Aszad rezsimjének háborús bűneiről. Most a lázadók rémtetteiről is írunk, és mindkét oldal minket üldöz: csak az iszlamista ellenállás erősödése óta harminc riporter tűnt el Szíriában. A háború nem veszélyesebb, csupán igazabb lett: már senki nem ártatlan, senki nem semleges, már senkit nem látnak szívesen - mindenki menekül” - írta a Közel-Keletre szakosodott, olasz újságírónő.
Minden egyes nap, amellyel a Genf-2 konferenciát halasztjuk, újabb áldozatokat és szenvedést jelent a szíriai nép számára - jelentette ki tegnap Szergej Lavrov. Az orosz külügyminiszter az al-Ahram egyiptomi lapnak adott interjújában kifejtette, hogy Moszkva, Washington, valamint az ENSZ és az Arab Liga szíriai különmegbízottja keményen dolgozik a polgárháború békés lezárását célzó konferencia tető alá hozásáért. Az al-Vatan szíriai kormánypárti lap úgy értesült, az értekezletet végül december 12-én tartják meg, miután a szíriai ellenzék legfőbb szervezete is beleegyezett - bizonyos feltételekkel -, hogy részt vegyen rajta.