Geert Wilders;Szabadságpárt;Marine Le Pen;euroszkeptikus;Nemzeti Front;Nigel Farage;

2013-11-15 06:30:00

Geert Wilders a brit populistáknak udvarol

Mielőbb kiszélesítené az európai euroszkeptikus pártok együttműködését Geert Wilders. A holland jobboldali radikális Szabadságpárt (PVV) elnöke felszólította Nigel Farage-t, a jobboldali populista UKIP vezetőjét, csatlakozzon az Európa-ellenes szövetséghez.

Mindezt egy nappal azt követően jelentette be, hogy szerdán megállapodást kötött a közös együttműködésről a Marine Le Pen által irányított Nemzeti Fronttal (FN).

Céljuk az, hogy az euroszkeptikus pártok közös frakciót alakíthassanak a jövő év májusában esedékes európai parlamenti választások után.

Ez azonban azért nem egyszerű, mert a képviselőcsoport létrehozásának feltétele, 25 mandátum és hét uniós tagország képviselete. (A Jobbikkal és a görög Arany Hajnallal kizárták az együttműködést.)

Wilders és Le Pen ezért mielőbb új partnerek után kíván nézni, s első számú célpontjuk a brit populista UKIP. Wilders felszólította a pártot irányító Nigel Farage-t, csatlakozzon kezdeményezésükhöz. Körbe is udvarolta a brit pártvezetőt.

„Nagyon tisztelem Nigel Frage-t, kiváló politikusnak tartom, s teljesen érthető, hogy nagy népszerűségnek örvend Nagy-Britanniában”.

Mint fogalmazott, megérti, ha az UKIP ma még nem hajlandó a közös munkára, de reményét fejezte ki, hogy az EP választást követően megváltozik a véleménye.

Az euroszkeptikus pártok riasztóan jól szerepelhetnek az EP-választáson. A közvéleményktatások szerint Franciaországban a FN, Hollandiában pedig a PVV áll az élen.

Bár egy idei brit felmérés az UKIP-et tette az első helyre, a voksolás esélyese a Munkáspárt. Ugyanakkor Farage populistái a második helyen végezhetnek 22-25 százalékos eredménnyel.

Az alakuló euroszkeptikus szövetség igyekszik konszolidált irányzatnak beállítani magát, amely elutasítja a rasszizmust és a szélsőségeket.

Ugyanakkor egyik párt képviselőitől sem álltak távol a rasszista és idegengyűlölő kijelentések. Wilders és Marine Le Pen apja, Jean-Marie Le Pen között például elképzelhetetlen lett volna bármiféle együttműködés, hiszen miközben a volt francia pártvezető nyíltan antiszemita kijelentéseket tett, Wilders Izraelt szövetségesének tekinti, egy ideig kibucban is lakott.

Mindenesetre ez is azt mutatja, ideológiai szempontból nem is annyira könnyű közös nevezőre hozni e pártokat. Szakértők valószínűtlennek is tartják az euroszkeptikus frakció létrejöttét.

Wilders már Németországban is megpróbált partnereket találni, szövetkezni akart például a német parlamenti választáson a bejutásról éppenhogy lecsúszó Alternatívával is, de ellenállásba ütközött.

A német liberális FDP EP-képviselője, Alexander Lambsdorff a Die Weltnek elmondta, „az illúziók színháza” az euroszkeptikusok előadása. Úgy véli, mindez csak kampány részükről, de sosem lesznek képesek egy táborba gyűjteni az euroszkeptikusokat.

Nigel Farage reakciója alapján igaza lehet. Az UKIP elnöke kijelentette, „Wilders a véleménynyilvánítás szabadságát hirdeti, miközben betiltaná a Koránt”.