Egyiptom;külügyminiszter;Egyesült Államok;Muzulmán Testvériség;látogatás;Szergej Lavrov;Nábil Fahmi;

2013-11-15 06:36:00

Történelmi vizit Kairóban

Kétnapos látogatásra Egyiptomba érkezett tegnap az orosz külügyminiszter vezette delegció. A két ország számos téren fel kívánja újítani kapcsolatát. Kairó ugyanakkor hangsúlyozta, ez nem jelenti a Washingtontól való elfordulást.

Egyiptomban kezdett tárgyalásokat tegnap az orosz külügyi és védelmi miniszter. Nábil Fahmi, egyiptomi külügyminiszter reményének adott hangot, hogy “számos területen” újraéleszthetik meglévő kapcsolataikat.

Szergej Sojgu, az orosz védelmi tárca vezetőjének jelenléte táplálta azon spekulációt, miszerint több milliárd dolláros fegyvermegállapodást köt Moszkva Kairóval.A sajtóértesülést azonban lapzártánkig egyik fél sem erősítette meg.

“Oroszország évtizedek óta jó kapcsolatot ápol az egyiptomi néppel” - emelte ki az orosz delegáció vezetője, Szergej Lavrov.

A külügyminiszter történelminek nevezte a kairói találkozót. Mint elmondta, Moszkvának érdekében áll, hogy Egyiptom a Hoszni Mubarakot 2011-ben megbuktató forradalmat követően ismét stabil legyen - virágzó gazdasággal, és hatékony politikai rendszerrel.

Lavrov orosz támogatást ajánlott fel a demokratikus átmenethez, így a decemberben esedékes, az új alkotmánytervezetről tartott népszavazáshoz.

A referendum lesz a hadsereg által támogatott, átmeneti kormány első, s talán utolsó kihívása, mielőtt a jövő évi választások után új kabinet áll fel.

Évek óta nem látogatott ilyen magas szintű orosz delegáció Kairóba. Egyiptom az egykori Szovjetúnió legszorosabb arab szövetségese volt két évtizeden át, mígnem 1972-ben, az akkori elnök, Anvar Szadat kiutasított húszezer szovjet katonai tanácsadót az országból, s megújította kapcsolatát az Egyesült Államokkal.

A Nyugat felé fordulás eredményeképp Washington lett a legfőbb támogatója, és befektetője az afrikai országnak. Azonban a viszony a demokratikusan megválasztott iszlamista elnök, Mohammed Morszi júliusi megbuktatása, és a Muzulmán Testvériség tüntetéseinek véres leverése óta megromlott.

A múlt hónapban Amerika jelentős mértékben megkurtította az Egyiptomnak folyósított, 1,3 milliárd dollár értékű haditámogatását.

A tegnapi orosz látogatás akár újabb szemléletváltást jelenthet Egyiptom külpolitikájában. Ugyanakkor az egyiptomi külügyminiszter korábban hangsúlyozta, érdekeltek az Oroszországgal való katonai együttműködésben, de ez nem jelenti az Egyesült Államoktól való elfordulást. “Senki sem helyettesítheti legfőbb szövetségesünket” - tette hozzá.

Az orosz látogatás előzményeként hétfőn Alexandriába érkezett a földközi-tengeri orosz flotta zászlóshajója, a Varjag. Több mint húsz éve, 1992 óta nem kötött ki orosz hadihajó egyiptomi földön. A híres cirkálót a kikötő parancsnoka fogadta, s 21 ágyúlövéssel üdvözölték. A tervek szerint hat napot marad a kikötőben, mielőtt csatlakozik a flottához. 

Egyiptom nemzetközi tendert ír ki januárban első atomerőművének megépítésére, jelentette be tegnap az energiaügyi minisztérium.

Egyiptom fő támogatói

- Az Egyesült Államok 1,3 milliárd dolláros támogatást nyújt a katonák képzésen felül
- A 2011-es uniós adatok alapján az EU évente 405 millió dollár értékben ad el fegyvert Egyiptomnak
- A legfőbb európai befektetők: Spanyol-, Francia- és Németország
- A legfőbb katonai támogatók: Oroszország, Kína és Brazília
- Idén 12 milliárd dollárral segítette Kairót Szaúd-Arábia, Kuvait és az Egyesült Arab Emírségek

A tárca közlése szerint a Dabaa városában, a Földközi-tenger partján felhúzandó nehézvizes reaktor energiakapacitása 950-1650 megawatt lesz.

Egy korábbi pályázatot éppen Hoszni Mubarak elnök 2011-es megbukatása idején írtak volna ki. Kairó 1986-ban a csernobili atomkatasztrófa nyomán befagyasztotta nukleáris programját, majd 2006-ban jelentette be, megújítja azt.