kilakoltatás;adósság;lakásbérlés;

Devizahitelesek tüntetése Budapesten. FOTÓ: Bielik István.

- Kilakoltatás helyett „belakoltatás”

Bérlők költöztek be az elárverezett lakásába - állítja a lapunkat megkereső olvasó. A két tekintélyt parancsoló testalkatú bérlő az adós beszámolója szerint a hitelt korábban nyújtó pénzintézet vezetőivel érkezett, az új tulajdonos által aláírt bérleti szerződés birtokában beköltöztek az ingatlanba. Az adós állítása szerint rendőrt is hívott, ám ők is tehetetlenek voltak a bérleti szerződés miatt.

Mint ismeretes, november 9-e óta kilakoltatási moratórium van érvényben. Ez alapján nem csak kilakoltatni, ilyenformán kiszorítani sem lehetne az adóst - véli Simó Endre, a Magyar Szociális Fórum elnöke.

Az adós 12 millió forint összegű devizahitelt vett fel a Magyar Ingatlanhitel Zrt.-től, melyet nem tudott törleszteni, ezért lakását elárverezték. A bank ügyvédje lapunknak úgy nyilatkozott: az adós májusban átadta az ingatlant, azzal a kitétellel, hogy a következő 30 napban elviszi onnan ingóságait. Ezt követően mégis visszaköltözött az ingatlanba - állítja Bilkei-Gorzó Dávid. A Magyar Ingatlanhitel Zrt. ügyvédjének ugyanakkor a továbbiakról, vagyis arról, hogy az új tulajdonos bérbe adta az ingatlant, nincs tudomása. Az adós azt állítja: nem adta át az ingatlant, nem költözött ki, hanem kapott kulcsot az új tulajdonostól.

A Magyar Ingatlanhitel Zrt.-nél korábban a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) számos szabálytalanságot tárt fel. A Fogyasztói Jogérvényesítő Szervezet megtámadta a pénzügyi szolgáltató általános szerződési feltételeit, és a bíróság annak több pontját tisztességtelennek mondta ki. A pénzügyi vállalkozások jellemzően gyengébb hitelbírálati szempontokat alkalmaznak, és sokkal nagyobb arányban vannak nem-teljesítő hitelek a portfóliójukban.

Barabás Gyula, a Széchenyi Hitelszövetség elnöke lapunknak elmondta: korábban számos pénzügyi vállalkozás működött, ám ezek nagy része vagy már megszűnt, vagy felszámolás alatt áll.

"Visszalépésre" szólította föl a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) jelenlegi vezetőit csütörtöki  sajtótájékoztatóján Horváth András, az adóhivatal volt ellenőrzési koordinátora, aki a napokban feljelentést tett, mert állítása szerint nagyvállalatok ezermilliárd forintos értékben csalnak adót a NAV tudomásával. A férfi a NAV hétvégi átvilágítását nevetségesnek és "lezavartnak" nevezte, főleg azért, mert "nem találtak semmit".