évforduló;Orbán Viktor;MTK;Deutsch Tamás;Magyar Olimpiai Bizottság;sportvezető;Gallov Rezső;Vasúttörténeti park;alapítás;

Milliárdok ajándékba

Az MTK alapításának 125. évfordulója a fővárosi egyesületek kollektív ünnepévé vált: a Vasúttörténeti Parkban tartott gálaesten Orbán Viktor miniszterelnök és Deutsch Tamás klubelnök stratégiai megállapodást kötött, aminek értelmében a kormány 2020-ig évi 300 millió forinttal támogatja az MTK-t, létesítményei fejlesztésére öt milliárdot ad és tartozását elengedi. De örülhet a BVSC, az FTC, a Honvéd, az Újpest és a Vasas is, a 2014-es évet mindegyikük adósság nélkül kezdheti. Gallov Rezső, sportvezető úgy véli, ez ez részmegoldás.

Orbán Viktor miniszterelnök az MTK megalapításának 125. évfordulója alkalmából a Vasúttörténeti Parkban rendezett szombati ünnepségen stratégiai megállapodást írt alá Deutsch Tamással, az MTK elnökével, a Fidesz Európai Parlamenti képviselőjével.

Ennek értelmében a klub összesen 5 milliárd forintot kap a kormánytól a meglévő sportlétesítményeinek fejlesztésére, valamint a Brüll Alfréd Akadémia létrehozására, a 2014/2015-ös idényben megújul az MTK Hungária körúti labdarúgó-stadion, továbbá 2020-ig évi 300 millió forintos támogatásban részesül.

"Az MTK hazánk egyik legeredményesebb egyesülete, sportolói 33 olimpiai bajnoki címet nyertek, ezzel az országok rangsorában - megelőzve például Brazíliát - a 33. lenne" - mutatott rá a kormányfő, aki azt kívánta, az MTK következő 125 éve hasonlóan sikeres legyen.

Deutsch egyúttal bejelentette: a kormány átvállalja hat fővárosi klub, a BVSC, az FTC, a Honvéd, az MTK, az Újpest és a Vasas tartozását (ennek összértékét a hétvége folyamán nem sikerült kiderítenünk, mindenesetre gyanítható, hogy több  százmilliós nagyságrendről van szó).

Orbán Viktor és Deutsch Tamás egyúttal életműdíjat adtak át Schmitt Pál volt köztársasági elnöknek.

A politikusok viszont még tudták fokozni a hangzatos kijelentéseket, amennyiben elhangzott, hogy a kabinet a közeljövőben a további öt nagy fővárosi klubbal is stratégiai megállapodást köt majd.

"Magyarország jövője a gyerekeinkben van, ezért semmi sem drága" - rögzítette Orbán, aki aznap délelőtt, a szolnoki Vízilabda Aréna avatásán szintén arról beszélt, hogy éppen válság idején kell a sportberuházásokra költeni, "akkor kell felszívnunk magunkat", s hiába vagyunk sikeresek az olimpiai sportágakban, ha a fiatalok nagyon keveset sportolnak.

"A kormány azért döntött a sportlétesítmények modernizációjáról, mert a sport a lelki egészséghez is elengedhetetlen" - nyilatkozta.

A kormány ontja a pénzt a sportlétesítményekbe

Nemzeti Olimpiai Központ
(Puskás-stadion, Millenáris Velodrome, Körcsarnok)
2014: 20 milliárd
2015: 46 milliárd
2016: 32 milliárd
2017: 29 milliárd
Összesen: 128 milliárd

Nemzeti Stadionfejlesztési Program
(NB I-es és NB II-es csapatok, például a Pécs által használt létesítmények célzott fejlesztése, játéktér, nézőtér, sportbiztonság javítása)
2014: 12 milliárd
2015: 20 milliárd
2016: 6,6 milliárd
Összesen: 38,6 milliárd

Fradi-pálya (Albert-stadion)
2013: 6,9 milliárd
2014: 8,4 milliárd
Összesen: 15,3 - ebből lejön a Könyves Kálmán körút és az Üllői út sarkán lévő telek értékesítéséből remélt összeg, körülbelül 4-6 milliárd forint.

Debrecen (Nagyerdei-stadion)
2012: 3 milliárd
2013: 9,2 milliárd
2014: 1,8 milliárd
Összesen: 14 milliárd

Szombathely (Haladás-stadion)
2014: 4,6 milliárd
2015: 5 milliárd
Összesen: 9,6

Felcsút (Aranycsapat-stadion - TAO-támogatásként)
2012: 2,8 milliárd
2013: 2,2 milliárd
Összesen: 3,8 milliárd - a fennmaradó összeg a PFLA alapítvány működésére megy el.

Székesfehérvár (Sóstói-stadion)
2014: 4,5 milliárd

Tüskecsarnok és uszodakomplexum
2014: 3,7 milliárd

Tornaterem-építési program
2014: 3 milliárd

Tanuszoda-fejlesztési program
2014: 3 milliárd

Nemzeti Kézilabda Akadémia támogatása
2014: 2,3 milliárd

Nyíregyházi Bujtosi Szabadidő Csarnok
2014: 2 milliárd

Diósgyőri Labdarúgó Stadion
2014: 1,75 milliárd

Mezőkövesdi Futball Stadion
2013: 400 millió

Az Orbán-kormány észbontó tempóban pumpálja a pénzt a sportba. A Magyar Olimpiai Bizottság hatáskörét azzal a céllal bővítették ki, hogy a sportfinanszírozás egycsatornássá, így átláthatóvá váljék.

Ezzel szemben manapság minden eddiginél szerteágazóbb módon kap állami segítséget a sport. Közvetlenül, a MOB-on keresztül, TAO-támogatás formájában, kap működésre és sportlétesítmény-fejlesztésre, szombat óta pedig újabb módon: úgy, hogy adósságát elengedik. 

"Sportszerető emberként minden segítő gesztust örömmel fogadok, de ezt a megoldást nem szívlelem" - mondta lapunknak Gallov Rezső sportvezető, az OTSH korábbi elnöke.

Felhozta: a hat mellett ugyanilyen jogon a többi egyesületet is megszabadíthatták volna terheitől, elvégre az önkormányzatok adósságainak konszolidálása esetében sem differenciáltak.

Gallov szerint tisztességesebb és hatékonyabb lett volna egy szakértői testületet létrehozni, amely megvizsgálta volna az okokat, a klubok mennyiben saját hibájukból kerültek bajba, és amely átgondolt megoldási javaslattal állt volna elő.

"A magyar sport két évtizeden át mostohagyerek volt, noha minden segítséget megérdemel, hiszen a magyar kultúra elengedhetetlenül fontos része. A támogatásnak örülök, de az ad hoc-jellegű megoldásokat nem szeretem" - vélelmezte Gallov.